Selçuk Bayraktar'dan Milli İnsansız Savaş Uçağı açıklaması
ABD tarafından açıklanan ve Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına ilişkin olarak Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar açıklamalarda bulundu. Bayraktar, "Son dönemde Milli İnsansız Savaş Uçağı projemize de hız verdik. Hedefimiz, 2023'te bu platformumuzun prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek" dedi.
EKONOMİ , 22 Nisan 2021 Perşembe, 11:39
Selçuk Bayraktar'dan Milli İnsansız Savaş Uçağı açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı dün akşam, Türkiye'nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin Ankara'ya bildirimde bulunduğunu açıkladı. Bu açıklamanın ardından F-35'ler tekrar gündeme geldi ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar önemli açıklamalar yaptı. Bayraktar, Milli İnsansız Savaş Uçağı projesine hız verdiklerini ve 2023'te ilk uçuşun gerçekleşebileceğini söyledi. Telegram sayfasından bir video yayınlayan Bayraktar, kendilerinin bu alanda çalıştığını ve ilk uçaklarının prototipini 2023'te uçurmayı umduklarını söyledi.

İşte Bayraktar'ın açıklamaları:

"F-35'leri vermiyor olmaları bugün bizim için dezavantaj gibi gözükse de yarın milli savunma sanayiimiz için en hayırlı işlerden biri olabilir. Zira yurt dışından tedarik edeceğimiz yazılımına tümüyle vakıf olamadığımız dijital bilgisayarların yönettiği, pilotun bastığı tetiğin ne yapıp yapmayacağına karar veren yabancı görev bilgisayarı ve yazılımı olan böylesine bir sistem, bizi bağımsız kullanım açısından ciddi kısıtlamalara maruz bırakabilir. Bunun yanında tedarik, işletme , bakım maliyetleri düşünüldüğünde yıllara sari on milyarlarca dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Evet, bugün itibariyle o kapasiteye sahip bir uçak geliştirmemiz belki 15-20 yıl sürecektir. Geliştirilecek milli platformun tedarik, işletme, bakım ve idame maliyetleri her halükarda F-35'ten daha az olacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR