Serdal Adalı'dan at yarışlarıyla ilgili açıklama
Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, "Başkent'te her türlü gerekli girişimi yaptık, yazılı olumlu görüş ve şifahi onay aldık. Yarışların artık Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ortak onayıyla bir an önce başlamasını bekliyoruz" dedi.
SPOR , 06 Mayıs 2020 Çarşamba, 16:23
Serdal Adalı'dan at yarışlarıyla ilgili açıklama

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı 20 Mart'ta iptal edilen at yarışlarının yeniden başlama takvimiyle ilgili son durumu değerlendirdi. TJK'nın resmi sitesinde yazılı açıklama yapan Adalı, "Başkent'te her türlü gerekli girişimi yaptık, yazılı olumlu görüş ve şifahi onay aldık. Yarışların artık Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ortak onayıyla bir an önce başlamasını bekliyoruz" dedi.

Serdal Adalı'nın açıklamasının tamamı şöyle;

Yarışçılık Camiamızın değerli mensupları,

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında süresiz olarak ertelenen diğer spor müsabakalarını takiben At Yarışlarına da ara verildiği 20 Mart 2020 tarihinden bu yana, salgına yönelik ilk vakanın ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren, Türkiye Jokey Kulübü olarak bütün tesislerimizde eş zamanlı ve eksiksiz olarak Devletimizin ilgili mercilerince yayınlanan genelgeler ve açıklamalar doğrultusunda tüm detayları ile aldığımız ve titizlikle sürdürdüğümüz önlemlerden taviz vermemek ve varsa Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığınca gerekli görülecek ilave tüm sağlık önlemlerinin de alınması kaydıyla, yarışların en kısa sürede tekrar başlatılması için ilk gün başlatıp sürdürüyor olduğumuz çalışmalarımızı kronolojik sırada sizler ile paylaşmak isteriz.

Yarışların ikinci bir bildirime kadar durdurulduğu 20 Mart 2020 tarihinde, aynı gün içinde, kararı alan makam Tarım ve Orman Bakanlığına hipodromlardaki zaruri günlük operasyonlar dikkate alındığında; yarış yapmak ile yapmamak arasında bir fark olmadığı gerçeğinden yola çıkarak, insan sağlığı için gerekli tüm sağlık önlemlerinin en üst seviyede alınması koşuluyla, yarışların yapılmamasının gerek kamu gerek sektör için oluşturacağı mali kayıpların da altını çizerek yarışların seyircisiz olarak tekrar başlatılması talebimizi yazılı olarak yaptık.

Tarım ve Orman Bakanlığımıza 6 Nisan 2020 tarihinde ikinci bir yazı yazarak, süreç içerisinde aldığımız tüm önlemleri tek tek listeledik. Atçının tek gelir kaynağı yarış ikramiyesinin kesilmesi nedeniyle, sektöre yatırım yapan ve yaptığı yatırımın tüm riskini üzerinde taşıyarak jokey, antrenör, seyis ve ilgili diğer tüm paydaşlara istihdam sağlayan at sahiplerinin giderlerinin sabit olarak devam ettiğini ve her gün zarar ettiğini dile getirdik.

Diğer spor müsabakalarından farklı olarak; at yarışlarının jokeyler arasında fiziksel temas gerektirmediği, her türlü hava muhalefetinde dahi açık havada gerçekleştirildiği, yarışların icrası için mevcudiyeti zorunlu at ilgilileri dışındaki kişilerin hipodroma alınmayacağı ve şu an yarışların devam ettiği önemli ülkeler ile aynı ölçüde ve hatta daha ileri alınan tüm sağlık ve hijyen önlemleri de dikkate alındığında hipodromlardaki bulaş riskinin herhangi bir ortama göre asgari seviyede olacağı, dolayısıyla yarışların tekrar başlamasının Covid-19 salgını bağlamında ilave bir risk oluşturmayacağı ve hayatın normalleşmesine yönelik toplumu psikolojik anlamda rahatlatacağına olan inancımızla en geç 1 Mayıs 2020 tarihinde yarışların tekrar başlaması talebimizi yineledik.

Konuya ilişkin 6 Nisan 2020 tarihinde TJK TV ve TAY TV ortak yayınında yaşanan gelişmeler camiamız ile tarafımdan paylaşıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR