Sıcaklıklar 10 derece birden düşecek
Ankara, Bolu, İstanbul, Bursa’ya ilk kar düştü. Meteoroloji uyardı... Hava sıcaklıkları 6 ila 10 derece arasında düşecek...
GÜNDEM , 08 Aralık 2013 Pazar, 10:43
Sıcaklıklar 10 derece birden düşecek

Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahlarından D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı başladı. Avrupa’yı etkisi altına alan Xaver fırtınası Balkanlar’dan Türkiye’ye ulaştı. Dün sabah saatlerinde başlayan ve hızlanan kar yağışı nedeniyle Bolu’nun Seymenler ve Karanlıkdere mevkilerinde yol zaman zaman tek şeride düştü.
 
BAŞKENT BEYAZA BÜRÜNDÜ
 
Başkentte dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı özellikle şehirlerarası bağlantı yollarında ve işlek caddelerde trafiğin aksamasına neden oldu. Özellikle yüksek semtlerde buzlanma kazalara yol açtı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri, saat 18.00'den itibaren 275 trafik kazası ihbarı aldıklarını belirtti. Yetkililer, müdahale edilen 50 trafik kazasının 42'sinin maddi hasarlı, 8'inin de yaralanmalı olduğunu bildirdi. Kazalarda 8 kişinin yaralandığı öğrenildi.  Hava muhalefeti nedeniyle sürücülerin dikkatli olmasını isteyen emniyet yetkilileri, kış lastiği bulunmayan sürücülerin trafiğe çıkmaması, araçlarının kışlık bakımını yaptırmaları ve araç takip mesafesine uyarak gerekli mesafede seyir etmeleri uyarısını yaptı.  Etkili olan yağış nedeniyle  Ankara Büyükşehir Belediyesi,kar küreme ve tuzlama çalışması başlattı. Belediye yetkilileri, 150 kar küreme aracı, 100 kamyon, 22 loder, 22 greyder ve bin 500 kişilik ekiple karla mücadele çalışması yaptıklarını kaydetti.

İLK KARTAL BEYAZLADI

İstanbul’a yeni yılın ilk karı dün sabah saat 09.00’da yağdı. Kartal’a bağlı Aydos bölgesindeki yüksek kesimlerde evlerin çatıları ve ormanlık alan beyaza büründü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi süratle önlem alarak, D-100 başta olmak üzere otoyollar üzerinde merkezi noktalarda iş makineleri konuşlandırdı. Olası buzlanmaya karşı üst geçitlere tuz çuvalları konuldu.

TRAFİK POLİSLERİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Trafik polisleri yol güzergâhını sık sık kontrol etti. Kar yağışı ile birlikte etkili olan sis nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı. Bolu Dağı Tüneli’nden hızla çıkan bir kamyon şoförü frene basarken aracı karla kaplı zeminde kaydı. Aracın üzerlerine doğru gelmesi üzerine trafik polisleri ve Karayolları görevlileri yolun kenarına doğru kaçtı. Sürücünün direksiyon kontrolünü sağlamasıyla araç yoluna devam etti.

GÖRÜŞ MESAFESİ 10 METRE

Bolu Dağı’nın D-100 Karayolu ve TEM Otoyolu geçişlerinde kar yağışının başlamasıyla birlikte Karayolları ve trafik ekipleri harekete geçti. Trafik ekipleri güzergahlarda kontrollerde bulunarak, sürücüleri kar yağışı nedeniyle yavaş gitmeleri konusunda uyardı. Karayolları ekipleri ise kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı. Zeminde kar bulunması ve yağış nedeniyle görüş mesafesinin 10 metreye düşmesi sonucu birçok araç yolda kaldı.

ANADOLU YOLLARINDA TEYAKKUZ

Sibirya soğuklarının etkisi altına giren Doğu Anadolu da beyazlara büründü. Erzurum, Kars, Ardahan, Erzincan ve Ağrı’da termometreler sıfırın altında. Ev, işyeri ve araçların camlarında buzlanma meydana geldi. Şehirleri birbirine bağlayan yollarda iş makineleriyle kar temizleme çalışmaları sürüyor.

6 İLA 10 DERECE BİRDEN DÜŞECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava sıcaklığının kuzey, iç ve doğu kesimlerde hissedilir derecede 6 ila 10 derece azalacağını belirterek, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olunmasını istedi.
 
Yapılan son değerlendirmelere göre; Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu ile İstanbul'un kuzey kıyıları, Kocaeli, Sakarya, Çankırı, Hatay, Elazığ ve Tokat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Zonguldak, Bartın, Kastamonu'nun kıyı ilçeleri, Rize, Artvin, Ardahan, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak, Hakkari çevreleri ile Diyarbakır'ın doğu ilçelerinde kuvvetli olmak üzere, İstanbul'un kuzey kıyıları, Güneydoğu Anadolu ve Hatay çevrelerinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
 
Marmara, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının kuzey, iç ve doğu kesimlerde hissedilir derecede 6 ila 10 derece olmak üzere azalacağı tahmin ediliyor.
 
Rüzgarın; genellikle batı ve kuzeybatı, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda güney yönlerden hafif ara sıra orta kuvvetle, Marmara'nın kuzeyi, Karadeniz kıyıları, Güney Ege kıyıları, Akdeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Güneydoğu Anadolu'da yer yer kuvvetli (30-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.
 
Zonguldak, Bartın, Kastamonu'nun kıyı ilçeleri, Rize'nin yüksek kesimleri, Artvin, Ardahan, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yoğun kar yağışı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar vb.) tedbirli olunması gerekiyor.
 
DOĞU BÖLGELERDE BACA GAZI ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

Doğu Anadolu'nun doğusu ile Güneydoğu Anadolu'da rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek muhtemel soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.
 
BUZLANMA VE DON UYARISI

Marmara, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR