Şiddet gören kadına dövüş eğitimi
Kadına şiddetin önüne geçmek için bir önlem daha alındı. 4 yılda şiddet mağduru 25 bin kadının başvurduğu İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü, 250 polisi eğitti. Ayrıca Güngören Emniyet Müdürlüğü, bölgesindeki kadınlara şiddet ve tacizlere karşı eğitim verdi. Şimdi ise wing tsun dövüş sanatını öğretecek
GÜNDEM , 13 Mayıs 2015 Çarşamba, 08:42
Şiddet gören kadına dövüş eğitimi
Evde, sokakta, okulda, yollarda hatta mahkeme salonlarında kadına yönelik şiddetin ardı arkası kesilmiyor. İstatistiklere göre Türkiye’de kadınların yüzde 27’si boşanmak ya da ayrılmak istediği için öldürülüyor.

Öldürülenlerin yüzde 23’ünün katili ise kocaları. Eşinden, sevgilisinden, babasından kardeşlerinden şiddet gören kadınlarla ilgili haberler de eksik olmuyor. Alınan önlemlere rağmen kadının dayak yemesinden tutun da öldürülmesine kadar karşılaştığı pek çok şiddet bitmiyor.

İstatistikler böyleyken 2011’de İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü “Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birimi” kurdu. Şimdiye kadar 25 bin şiddet mağduru kadının başvurduğu birim, özel eğitim verdiği 250 polisi de ilçe emniyet müdürlüklerinde görevlendirdi. İşte bu çerçevede İstanbul Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü kendi bölgesindeki kadınlar için kolları sıvayıp. “Gücünün Farkına Var! Kendini Tanı” sloganıyla bir proje başlattı.

Proje kapsamında kadınlara yasal hakları anlatıldı. Şimdiki aşama ise kadınlara karşılaşacakları şiddete karşı kendilerini savunmalarını sağlayacak Çin dövüş sanatı “wing tsun”u öğretmek. Göngören İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birimi” kapsamında başlattığı bu eğitim projesinin sonraki aşaması ise uygulamayı İstanbul geneline yaymak.

KADINLARA TIR’DA EĞİTİM

Proje kapsamında Güngören Meydanı’na “Eğitim Yaşa- TIR” yazılı bir TIR yerleştirildi. Bu TIR’da kadınlara, Türk Ceza Kanunu ile Medeni Kanun’daki yasal haklarına ilişkin eğitim veriliyor. Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birimi Amiri Başpolis Yavuz Morgül ve polis memuru Zehra Çopuroğlu kadınlara şiddet ve taciz olayları başta olmak üzere yasalar önündeki tüm haklarını tek tek anlatıyor. Eğitim kapsamında uzman psikolog Pelin Erbil sağlıklı yaşam psikolojisi ile ilgili seminer veriyor. Kanser ve sağlıklı yaşam konularının anlatıldığı kadınların eğitimi wing tsun dövüş sanatını öğrenmeleriyle son bulacak. İşkadını Betül Işık, işyerinde çalışan kadınları bu eğitime dahil olmaları için getirmiş. Işık, “Şirketimde çalışan personelin yüzde 80’i kadın. Ben de bilinçli bir işkadınıyım. Kadın çalışanlarımın ailesi veya başkaları tarafından şiddet mağduru olmalarını istemiyorum” diyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR