Sigara içenlere bir kötü haber daha
Sigaradan 22 milyar lira ÖTV geliri hedefleyen Maliye, firmaların indirim furyasını takibe aldı. Paket başına 2 liralık indirimde 1.64 liralık vergi kaybına uğrayan Maliye, fiyat artırımı istiyor...
GÜNDEM , 03 Aralık 2013 Salı, 10:19
Sigara içenlere bir kötü haber daha

Sigara şirketlerinin çok sayıda markada 50 kuruştan başlayarak 2 liraya kadar indirime gitmesi, Maliye'yi harekete geçirdi. Maliye Bakanlığı ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü, makul bir neden olmaksızın fiyat indirimine giderek devleti vergi kaybına uğrattıkları gerekçesiyle sigara firmalarını takibe aldı.
 
50 KURUŞ İLE 2 LİRA ARASINDA

Sigara firmaları, geçtiğimiz haftalarda çok sayıda markada birbiri ardına fiyat indirimine gitti. 50 kuruş ile 2 lira arasında değişen fiyat indirimleri sonucunda, 8 liraya satılan sigaralar 6 liraya, 5 liralık sigaralar da 4.5 liraya kadar indi. Firmaların yaptığı bu indirimler, Maliye'nin vergi gelirlerini olumsuz etkiledi.
 
HEDEF ZORA GİRDİ

Çünkü paket başına 2 liralık indirim Maliye'nin 1.64 liralık vergi kaybına neden oldu. Maliye, sigara fiyatlarında değişiklik olmayacağı hesabıyla 2014 için sigara ÖTV gelir hedefini 22 milyar lira belirlemişti. Ancak sigara fiyatlarındaki indirimlerle Maliye'nin bu hedefi yakalaması zora girdi. Maliye yetkilileri, sigara firmalarının fiyat indirerek Maliye'yi asgari maktu vergide artış yapmaya zorladıklarını belirtiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR