Sigortasız inşaat yapılamayacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan ''yapı denetimi'' kanun taslağı, inşaat faaliyetlerine sigorta zorunluluğu getirilmesini öngörüyor.
GÜNDEM , 07 Temmuz 2012 Cumartesi, 13:49
 Sigortasız inşaat yapılamayacak
Mesleki Hizmetler Genel Müdür Vekili Bülent Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürürlükteki mevzuatta, kamu yapıları ile müteahhitlerden özel şartlar talep eden yatırımcı veya parsel sahiplerine ait yapılar dışında binanın inşasıyla ilgili sigorta zorunluluğu bulunmadığını söyledi.

Hazırlanan yapı denetimi taslağıyla, müteahhide ve müteahhit olmadan yapılabilecek binalarda adına ruhsat düzenlenen yapı sahibine mali sorumluluk sigortası yaptırması zorunluluğu getirildiğini anlatan Ercan, sigortaların, Hazine Müsteşarlığı'nca belirlenen koşulları taşıyan sigorta şirketlerince yapılacağını dile getirdi.

Bu hükümle inşaat faaliyetlerine ilişkin mali sorumluk sigortası yaptırılmasının zorunlu hale getirildiğine işaret eden Ercan, yapı sahibinin, proje, denetim ve yapıma ilişkin görev üstlenmemesi durumunda ise tüm sorumluluğun yapı sahibi yerine diğer ilgililerde olacağını belirtti.

Ercan, uygulamayla yapı sahibinin ya da yatırımcının zararlarının bir ölçüde karşılanmasının öngörüldüğünü bildirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR