Silivri'de gergin bekleyiş sürüyor
Mahkemenin bugün kararını açıklaması beklenen "Ergenekon Davası"nın görüldüğü Silivri'de güvenlik önlemleri artırıldı. İstanbul ve Çorlu yönünden cezaevine çıkan TEM ve gişeler polis ve jandarma ekipleri tarafından trafiğe kapatıldı. Duruşma salonunun bulunduğu Silivri Cezaevi'nin önüne tarlalardan gitmeye çalışanlara da jandarma ekipleri izin vermiyor.
GÜNDEM , 05 Ağustos 2013 Pazartesi, 08:27
Silivri'de gergin bekleyiş sürüyor

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatı üzerine izleyicilerin alınmayacağı bugünkü duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar, milletvekilleri ve basın mensupları katılabilecek. Sivil toplum örgütlerinin çağrısı üzerine vatandaşlardan da katılım olabileceği düşüncesiyle güvenlik güçleri, cezaevinin çevresinde önlemleri artırdı. Güvenlik görevlileri, TEM karayolu Kınalı bağlantı yolunu bariyerlerle çift yönlü trafiğe kapatırken, duruşmayı izlemesine izin verilenler ve görevliler, yerleşkeye E-5 karayolu bağlantısından giriş yapabiliyor.

MAHKEMEDEN 6 MADDELİK YASAK KARARI

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde görülen Ergenekon davasının karar duruşması için sadece jandarma ve polis ekipleri değil, mahkeme heyeti de günler öncesinden hazırlıklara başladı. Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese, üye hakimleri Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu, 2 Ağustos’ta aldıkları 6 maddelik kararla yasaklar listesi hazırladı. O kararda şu ifadeler yer aldı:

Yargılama sürecinde meydana gelen şiddet içerikli ve duruşma düzenini ağır bir şekiled sekteye uğratan yargılama görevini etkileme ve önleme sonucunu doğurucu bir çok olay, mahkememize ulaşan somut bilgiler taşıyan ihbar yazısı içeriği, 05.08.2013 günü daha önce de belirtildiği üzere duruşma yapılmayıp sadece kararın tefhim edilecek olması dikkate alındığında, duruşmaların yasalara uygun olarak sorunsuz ve güvenli bir şekilde yürütülmesi için aşağıdaki gibi karar almak gerekmiştir.    

1- 05.08.2013 tarihinde duruşma salonuna izleyici alınmamasına
2- Tutuklu sanıkların cezaevinde getirilmesini müteakip, tutuksuz sanıkların duruşma salonuna alınmasına, duruşma salonuna x-ray cihazından geçmek ve herhangi bir sinyal verdirmemek kaydıyla tutuksuz sanıklar, mahkememizde kayıtlı ve kolluğa listesi teslim edilen katılan vekilleri ve müdafiiler, milletvekilleri, mahkememize işlemleri bildirilen baro temsilcileri, sarı basın kartı sahibi basın mensupları sırasıyla salona alınmasına
3- 05.08.2013 tarihinde kararın tefhimi yapılacağından sanık müdafilerinin beraberlerinde dizüstü bilgisayar ve benzeri cihazlarını duruşma salonuna sokmalarına izin verilmeyeceğine, Salona alınacak tüm kişilerin CMK’nın 183. maddesine göre, adliye binası içerisinde ve duruşma başladıktan sonra duruşma salonunda her türlü sesli veya görüntülü kayıt veya nakil olanağı sağlayan aletleri sokmalarına izin verilmeyeceğine, aksine hareket etmeye teşebbüs edenler hakkında gerekli inzibati tedbirler ve TCK’nın 286. maddesine göre adli süreç işletileceğine
4- Sanıkların yargılama süreci boyunca müdafiliğini üstlenmiş avukatlar dışında duruşma salonuna avukat giremeyecek olup, ilgili avukatlar kolluk ve mahkeme görevlisine gerekli kimlik kartı ibrazı sonrası içeri alınacağına,
5- İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nca kendi mevzuat hükümleri ve belirtilen kurallar çevresinde gerekli tedbirler alınmasına, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve Silivri Ceza ve Tutukevi idaresinin tutukluların nakli duruşma salonunun hazırlanması gibi hususlarda gerekli işlemleri yapmasına, Tereddüt edilen hususlarda kovuşturma mahkemesinden talimat alınması, idari işlemler ile ilgili olarak da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurulmasına
6- Gereği için İstanbul ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılıklarına, İStanbul Valiliği’ne, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne ve İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’na sözlü veya yazılı olarak bilgi verilmesine, Oy birliğiyle karar verilmiştir.

TOMA VE ÇEVİK KUVVET GELDİ

Seyyar tuvaletlerin kurulduğu bölgeye, sabahın erken saatlerinden itibaren çöp kamyonu, iş makinası, itfaiye, su tankerleri, TOMA ve çok sayıda otobüsle çevik kuvvet ekibi geldi.

Şehir dışından gelen polislerin ise şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalara ait otobüslerle bölgeye ulaştığı görüldü.

SARI BASIN KARTI OLMAYAN GAZETECİLERİN GEÇİŞİNE İZİN YOK
     
Yerleşkeye giriş yapılan noktada akşam saatlerinden itibaren önlem alan jandarma ekipleri, sarı basın kartı olmayan gazetecilerin de geçiş yapmasına izin vermiyor. Duruşmayı izleyecek milletvekilleri, avukatlar, sanıklar ve basın mensupları kimlik kontrolünün ardından yerleşkeye alınmaya başlandı.

Jandarma ekipleri mahkemenin aldığı 6 maddelik yasak kararını gerekçe göstererek, gazetecileri 5’erli gruplar halinde içeri alacaklarını bildirdi. Gazeteciler 5’erli gruplara ayrıldı. Basın kartları, Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü’nün internet sitesinden tek tek kontrol edilecekti. Ancak gazeteciler dakikalarca içeri giremedi. Gazeteciler durumu her 5 dakikada bir alkışlar ve ıslıklarla protesto etmeye başladı.

Saat 08:00'i geçtiğinde gazeteciler de içeri alınmaya başladı.

SİLİVRİ'DEN NOTLAR

- Duruşmadan bir gün önce bir çok ilden takviye jandarma komando timleri Silivri’ye geldi. Geceden itibaren de polis ekipleri Silivri’ye gönderildi.
- TEM Otoyolu’nun Kınalı Gişeleri Jandarma ekipleri tarafından araç giriş-çıkışına kapatıldı. Gişelerin önünde hem beton hem de metal bariyerler, arkasında jandarma komando timleri, sağ ve solunda ise TOMA araçları yer aldı. Jandarma bu yoldan Cumhuriyet Savcıları da dahil kimseyi içeriye sokmadı. Gelen araçlar Silivri D-100 yoluna yönlendirildi. Yol kenarında Jandarma’ya ait bir TOMA ve iki jandarma komando timi hazır bekledi.
- D-100 Karayolu, Silivri’den Cezaevine çıkan yolda tüm araçları jandarma ekipleri tarafından durduruldu. Tüm araçlar arandı. Araçlardaki kişilere kimlik kontrolü yapıldı. Gazetecilerden özellikle Başbakanlık Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün verdiği sarı basın kartlarını ibraz etmeleri istendi. Jandarma araç şoförlerine bile basın kartı sordu.
- Cezaevi binasının tamamı bariyerlerle kapatılmıştı. Cezaevi binasının yanına sadece avukatlar ve polisler alındı.
- Destek için gelenler D-100 Karayolu’ndan Silivri Cezaevi girişinde durduruldu. Bu noktadan içeri alınmadılar. Kalabalık, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye bağırdı.
- Jandarma ekipleri Silivri Cezaevi’nin hemen yanında bulunan, Ergenekon duruşmalarını izlemek için gönüllülerin kurduğu nöbet çadırını saat 06.00’da bastı. Çadırın içi didik didik arandı.
- Mahkeme salonunun kapıları saat 08.00’de açıldı. Bu saatten önce kimse mahkeme salonunun yakınına alınmadı.
- Duruşma salonu binasına girenler X-Ray cihazından geçiyor ve sinya verenler detaylı şekilde aranıyor. X -Ray cihazının önünde kurulan kamera sistemiyle de binaya giriş yapanların görüntüsü alınıyor.
- Duruşma salonu binası çevresinde de bir askeri helikopterin uçuş yaptığı gözlendi.
- Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde görülecek dava öncesi sabah saatlerinde Ankara Barosu’na üye bir grup avukat duruşma salonu önüne geldi. Bu sırada jandarmanın girişte beklemelerini istediği avukatlardan bazıları duruma tepki gösterdi. Kısa süreli tartışmanınardından avukatlar beşerli gruplar halindre içeriye alındı.

SİLİVRİYE ÇIKAN OTOBANLAR KAPATILDI

- İstanbul ve Çorlu yönünden cezaevine çıkan TEM ve gişeler polis ve jandarma ekipleri tarafından trafiğe kapatıldı. Kınalı gişeleri, 300 metre kala yol önce beton arkasında çelik bariyerlerle geçişlere tamamen kapatıldı. Duruşma salonuna gitmek için gelen sanık avukatları kimliklerini göstererek jandarmanın sağladığı araçlarda Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’ne götürülüyor. Başka hiç kimsenin geçişine izin verilmiyor.

OTOBÜSLERLE GELİYORLAR

- Duruşmayı izlemek istediklerini söyleyen yaklaşık 50 kişilik bir grup otobüslerle geldikleri Kınalı TEM gişelerinde beklemeye başladı. Ellerinde Türk bayraklarıyla bariyerin önüne kadar gelerek yolun açılmasını isteyen grup ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diye slogan attı. Grubun bariyerler önündeki bekleyişi sürüyor.

CHP’Lİ EMİNE ÜLKER TARHAN DA GEÇEMEDİ

- Duruşma salonuna gidebilmek için makam aracıyla Kınalı TEM gişelerine kadar gelen CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan da bariyerlerden geçiş yapamadı. Geldiği otomobille bariyerler önünde bir süre bekleyen Tarhan, daha sonra ayrıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR