Sınavdaki çocuğunu kazak örerek bekledi
Yaklaşık 1 milyon 851 bin adayın katıldığı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) Bursa’da başladı. Aileler, okul bahçesinde dua ederek ve örgü örerek çocuklarının sınavdan çıkmasını bekledi.
BURSA , 24 Mart 2013 Pazar, 11:21
Sınavdaki çocuğunu kazak örerek bekledi

Üniversitenin kaplarını açmak için YGS'ye girecek olan öğrenciler, sabah saatlerinden itibaren okulların önünde toplanmaya başladı. Aileleri ile birlikte okula gelen adayların heyecanlı oldukları gözlendi. Bursa Atatürk Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin önünü dolduran öğrenciler saat 09.00'da içeri alınmaya başlandı. Girişte adayların kimlikleri ile sınava giriş belgeleri kontrol edildi. Sınav salonuna giren üniversite adaylarına, sınavda uymaları gereken kurallarla ilgili bilgi verildi.
Sınava giren öğrencilerin birçoğu heyecan ve stresten dert yandı. Kitapçıkların dağıtılmasının ardından saat 10.00'da sınav başladı. 160 dakika süren sınavda adaylar kazanmak istedikleri üniversiteye gidebilmek için iyi bir puan elde etmeye çalıştı.

VELİLERİN ZOR BEKLEYİŞİ

Adaylar, sınav giriş belgelerindeki yer alan sınıflara oturduktan sonra aileleri okul dışında beklemeye başladı. Öğrenciler, içerde soruları yanıtlamaya çalışırken öğrenci velileri de okul bahçesinde Kuran-ı Kerim okuyarak çocuklarına dua etti. Sınava giriş esnasında, polisler adaylara cep telefonu, kolyeler ve saatler konusunda uyarıda bulundu. Sınava giren öğrenciler, su şişelerinin üzerinde bulunan firmalara ait etiketler bile kaldırıldı. Sınava giren adaylardan Gökçenur Gençer ile Yasemin Dağdelen, sınav öncesinde heyecanlı olduklarını belirterek, “Sınav süresi boyunca içerde kalmayı düşünüyorum. Heyecanlı olduğum için kendimi iyi hissetmiyorum. Sınava girecek arkadaşlarıma başarılar diliyorum" dedi.

"HİÇ UYUYAMIYORUZ"

Öğrenci velileri ise sınav sistemini eleştirerek, “Uyumuyoruz. İnşallah iyi geçer. Haziran ayındaki sınav bizim için zor olacak. Çocuklar resmen yarış atına döndüler. Mahvoldular. Çocukların sinir sistemi çöktü. İnşallah hayırlısıyla sınavı kazanır” dedi.

ÖRGÜ ÖREREK ÇOCUĞUNU BEKLEDİ

Sınava alınan adaylar, sorular karşısında ter dökerken, velileri ise okul bahçelerinde dualar okudu. Bazı anneler ise çocuklarının sınavdan çıkmasını örgü örerek bekledi. Sınavın stresini hep beraber yaşadıklarını anlatan anneler, "Dualarla öğrencimizi sınava uğurladık. Sınavdan çıkana kadar ben de örgü örerek çocuğumu bekliyorum" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR