Sivillere ateş açma emrine uymayıp...
Darbe girişimi sırasında intihar eden astsubay Ferhat Daş'ın, komutanının "sivillere ateş açması" emrine uymayıp, "Senin silahındaki kurşunla ölmektense kendi silahımın kurşunuyla ölürüm" diyerek kafasına sıktığı iddia edildi.
GÜNDEM , 18 Temmuz 2016 Pazartesi, 22:27
Sivillere ateş açma emrine uymayıp...
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimininde  hayatını kaybeden askerlerden astsubay Ferhat Daş'ın, komutanının "sivillere ateş  açması" emrine uymayıp, "Senin silahındaki kurşunla ölmektense kendi silahımın kurşunuyla ölürüm" diyerek kafasına sıktığı öne sürüldü. 
 
Darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin aile ve yakınları Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'nun önündeki bekleyişleri devam ediyor. Burada açıklama yapan asker akrabası Kaya Aydın, hayatını kaybeden 25  yaşındaki astsubay Ferhat Daş'ın damadı Özkan Daş'ın kardeşi olduğunu söyledi.
 
Ferhat Daş'ın İstanbul'a tayininin çıkalı 25 gün olduğunu ve Tuzla'daki bir karakolda görev yaptığını anlatan Aydın, Daş'ın çevresi tarafından  çok sevilen biri olduğunu ve kötü bir alışkanlığının olmadığını aktardı.
 
Daş'ın asker olmayı kendisinin istediğini kaydeden Aydın, Daş'ın 3  aylık astsubay olduğunu hatırlattı.
 
Aydın, şu ifadeleri kullandı:
"Tatbikat var diye çıkmışlar. Komutanı sivile ateş açmasını söylüyor.  O da atamam demiş. Sonra komutan silah çevirmiş, 'Vururum seni' demiş. O da  'Senin silahındaki kurşunla ölmektense kendi silahımın kurşunuyla ölürüm' demiş.  Sivile ateş açmamış, kendi silahıyla kendi kafasına sıkmış."

Daş'ın Adli Tıp Kurumu'ndan alınan cenazesinin Kahramanmaraş'ta  defnedilmek üzere yola çıktığı bildirildi.

Öte yandan Adli Tıp Kurumu'na getirilen 99 cenazenin 87'sinin sivil,  8'inin asker ve 4'ünün de polis olduğu öğrenildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR