Skandal kararın ardından Merkel'den açıklama
Almanya Başbakanı Angela Merkel Bozdağ'ın toplantısının iptaliyle ilgili açıklama yaptı. Merkel, "Almanya'da etkinliklerle ilgili karar yerel düzeyde alınır" dedi.
DÜNYA , 03 Mart 2017 Cuma, 15:45
Skandal kararın ardından Merkel'den açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın dün Almanya'da yapacağı bir konuşmaya izin verilmemesi nedeniyle Ankara'nın Berlin'e yönelik suçlamalarına cevap vererek halka dönük toplantılar hakkındaki kararların yerel yönetimler tarafından alındığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'da Türkiye'deki anayasa referandumu konulu toplantılar yapacak olan adalet bakanı ve ekonomi bakanının toplantı izinlerinin iptal edilmesine tepki göstererek, "toplantıların engellenmesi hem Almanya hem Batının ne kadar çifte standart içinde olduğunun göstergesidir... bu Alman derin devletinin sistematik uygulaması haline geldi" demişti.

Almanya Başbakanı Merkel Tunus gezisi sırasında yaptığı açıklamada, Almanya'nın ifade özgürlüğüne bağlı olduğunu ve Türkiye'de gazetecilerin çalışmalarına getirilen kısıtlamaları eleştirmekte olduğunu ifade etti.

Bozdağ'ın konuşmasının iptal edildiği Almanya'nın Gaggenau kentinde bugün yapılan bomba ihbarı nedeniyle belediye binası boşaltıldı. Kentin belediye başkanı konuşma izninin iptali ile bomba ihbarı arasında bağlantı olduğu ihtimalinin yok sayılmadığını belirtti.

Almanya'nın güney batısındaki Baden Württemberg eyaletinde bulunan Gaggenau kentinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın gerçekleştirmesi planlanan miting, park yeri ve girişlerin yeterli olmadığı öne sürülerek Alman yetkililerce iptal edilmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR