Sohbet geçmişiniz silinebilir! WhatsApp tehlikede
"WhatsApp sohbet geçmişi silindi!" diyen kullanıcıların sayısı bir ara düşmüştü ancak bu sayı tekrar yükselmeye başladı. Zira iPhone ve Android kullanıcılarını doğrudan etkileyen mesajlar hızla yaygınlaştırılıyor.
TEKNOLOJİ , 07 Eylül 2020 Pazartesi, 21:24
Sohbet geçmişiniz silinebilir! WhatsApp tehlikede

İlk bakışta sadece garip harflerin yer aldığı bir mesaj gibi algılanan bu kodlar, popüler mesajlaşma servisinin sürekli bir biçimde çökmesine sebep oluyor. Kullanıcılar da bu problemden kurtulmak için WhatsApp yazılımını silip tekrar yüklüyor.

"WhatsApp sohbet geçmişi silindi!" diyenlerin sayısı neden arttı?

Anlaşılamayan mesajların yanı sıra vCard (sanal bağlantı kartı) isimli kartlar da tehlike seçiyor. WhatsApp kullanıcılarının konuşma geçmişini silen kodlar ne yazık ki birçok forumda yayımlandı.

1.5 milyar kullanıcıyı etkileyen bu kodun Brezilya'da ortaya çıktığı ve farklı mesajlar aracılığıyla ile insanlara aktarıldığı öğrenildi. İlgili kodu okuyan bir kişinin WhatsApp hizmeti kilitleniyor. Uygulamayı kapatıp yeniden başlatmak sorunu çözmüyor.

Almanya'da ve Avusturya'da bu kodları yaymak adına WhatsApp gruplarının kurulduğu da aktarılan bilgiler arasında yer alıyor. Bu tür mesajların size gelmesini önlemek için şu yolu izleyebilirsiniz: Hesap > Gizlilik > Gruplar > Kişilerim.

Bu tarz mesajları yanlış yorumlayan ve uçtan uca şifreleme sisteminden tam olarak yararlanamayan WhatsApp, kullanıcıların güvenliğini koruyamıyor ve sohbet geçmişinin silinmesine neden oluyor. WhatsApp cephesinden bu konu hakkında kalıcı bir çözüm üretmesi bekleniyor.

Eğer "WhatsApp sohbet geçmişi silindi!" diyen kullanıcılar kervanına katılmak istemiyorsanız yukarıdaki değişikliği bir an önce yapmalısınız. İlk bakışta anlayamadığınız mesajları açmamalısınız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR