Somali'de seçimler öncesi gerginlik yaşanıyor
Somali hükümetinin seçim komisyonu üyelerine ilişkin itirazlara rağmen seçimleri zamanında yapma kararı alması ülkede tansiyonu yükseltti.
DÜNYA , 11 Ocak 2021 Pazartesi, 14:16
Somali'de seçimler öncesi gerginlik yaşanıyor

Muhalif Barış ve Kalkınma Birliği Partisinin (UDP) lideri ve eski Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un seçimlerin itirazlara rağmen yapılması halinde "ülkenin bölüneceğini" açıklamasının ardından, muhalefeti destekleyen milis gruplar, başkent Mogadişu'nun dış mahallelerinde toplanarak gösteri yapmaya başladı.

Goobjoog televizyonunun aktardığı görüntülere göre, ağır silahlarla gösteri yapan milisler, Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu'yu uzlaşı olmadan seçimlere gidilmesi halinde şehre girmekle tehdit etti.

Muhalefet, Başbakan Muhammed Hüseyin Roble'nin atadığı seçim komisyonu üyelerine itiraz ederek halkı gösteriye çağırmıştı.

Parlamento seçimlerinin bu ay, cumhurbaşkanı seçiminin şubat başında yapılması planlanıyor.

SEÇİM SİSTEMİ

Ülkede parlamento ve cumhurbaşkanı seçimleri peş peşe yapılıyor. Parlamentonun, "Halk Meclisi" olarak da bilinen alt kanadının 275 üyesi, Somali'deki farklı kabileleri temsil eden 14 bin delege tarafından 4 yıllığına seçiliyor.

Parlamentonun üst kanadının 54 üyesi ise eyalet konseyleri tarafından belirleniyor. Seçilen parlamento üyeleri hem parlamento başkanını hem de yeni cumhurbaşkanını belirliyor.

Seçimlerde kendine has kabile sistemini uygulayan Somali'de, bu seçimlerde "bir kişi bir oy" ilkesiyle tüm vatandaşların oy kullanması planlanıyordu ancak başarılamadı.

Şu anda "4,5 sistemi" olarak adlandırılan kabile merkezli sistemle yönetilen Somali'de, ülkenin 4 büyük kabilesi eşit sayıda, diğer kabileler ise bunun yarısı oranında meclise kendi seçtiği vekilleri gönderiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR