Somali'de Türklere bombalı saldırı!
Somali'de Türk müteahhitler hedef alındı. Başkent Mogadişu'nun kuzeybatısındaki Afgooye'de, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 6'sı Türk 15 kişi yaralandı. MSB'den yapılan açıklamada ''Masum sivilleri hedef alan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz'' denildi.
DÜNYA , 18 Ocak 2020 Cumartesi, 13:21
Somali'de Türklere bombalı saldırı!

Somali'nin başkenti Mogadişu'nun kuzeybatısındaki Afgooye'de, Türk müteahhitler ve Somali polisinin öğle yemeği yediği yerde bomba yüklü araç patladı.

Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz, saldırıda ölü olmadığını bildirdi.

Saldırıda yaralanan 6'sı Türk 15 kişi, Somali Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Başkent Mogadişu'da geçtiğimiz ay meydana gelen bombalı saldırıda 2'si Türk 90 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı terör örgütü Eş-Şebab üstlenmişti.

Eş-Şebab, bölgede altyapı ve yol çalışmalarını üstlenen Türk firmalarını zaman zaman hedef alıyor.

SAĞLIK BAKANI KOCA: YARALILARDAN 2'SİNİN DURUMU CİDDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saldırıda 6 Türk ve 9 Somali vatandaşının yaralandığını belirterek, "Yaralanan vatandaşlarımızdan 2'sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor" bilgisini verdi.

Bakan Koca, Somali'deki terör saldırısına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Terör saldırısında, 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere toplam 15 kişinin yaralandığını bildiren Koca, şunları kaydetti:

"Yaralıların tedavisi Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanemizde yapılıyor. Vatandaşlarımızdan 2'sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor. Ayrıca 9 Somalili yaralıdan 4'ünün durumu da ağır. Büyükelçiliğimiz ile istişare halindeyiz, ambulans uçağımız, ihtiyaç anında yola çıkmak üzere hazır. Bu hain saldırıyı kınıyor, yaralılarımıza geçmiş olsun diliyorum."

MSB: EN SERT ŞEKİLDE LANETLİYOR VE KINIYORUZ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 4'ü Türk 11 sivilin yaralandığı Somali'deki terör saldırısını kınadı.

Twitter adresinden saldırıya ilişkin yapılan açıklamada "Somali'de masum sivilleri hedef alan ve 4'ü Türk vatandaşı olmak üzere 11 sivili yaralayan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz. Türkiye, terör belasına karşı Somalili kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir." ifadesi kullanıldı.

4 GÜN ÖNCE DE SALDIRMIŞLARDI

Somali'de dört gün önce de Türkleri koruyan güvenlik güçlerine bombalı saldırı düzenlenmiş. Saldırıda 3 Somalili askerin hayatını kaybettiği, 2 askerin de yaralandığı bildirilmişti. Mogadişu'da 28 Aralık'ta yapılan bombalı saldırıda da 2'si Türk 85 kişi hayatını kaybetmişti.

"TÜRK ŞİRKETLERİNE SALDIRIYORLAR"

Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğretim üyesi Murat Aslan, saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aslan, "Somali'de hemen her hafta bir saldırı oluyor. Saldırı yöntemleri de çoğunlukla araçlarla düzenlenen intihar saldırıların olduğunu görüyoruz. Öte yandan yapan kitleye baktığınız zaman Eş Şebab burada öne çıkıyor. Biz önceki saldırı ile bugün yapılan saldırıya baktığımızda bölgede faaliyet gösteren ya Türk şirketlerin ya da Türk şirketleri ile çalışan yerel faaliyetlerin hedef alındığı açık şekilde görülüyor. Somali'nin bulunduğu coğrafya kargaşa olan bölgelere yakındır. Öncelikle izlenmesi gereken yolu alt seviyeye indirmek lazım. Bu ülkelerdeki şirketlerin güvenliklerini sağlayacak tedbirlerin alınması gerekiyor. Personelin fiziki güvenliğini sağlayacak şekilde yerel güvenlik makamları ile de işbirliği yapmak gerekli." ifadelerini kullandı.

Terör ve güvenlik uzmanı Coşkun Başbuğ ise saldırı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Somali geçtiğimiz yıllarda yoğun olarak terör saldırıları ile gündeme geldi. Bir anda Somali'de böyle bir terör saldırısının olması şüphesiz ki tesadüf değil. Bu işin arka planında Türkiye'nin Libya ile ilgili yapmış olduğu hamleler var. Her ne kadar Eş Şebab dense de burada örgütün hiçbir önemi yok. Burada örgütü oynatan kuklacılara bakmak lazım. Bütün bu yapıların dünyadaki tek merkez tarafından yönetilen bir yapı olduğunu unutmamak lazım.

Bu tür odaklar masaya oturmadan sizi köşeye sıkıştıracak hamle arayışına giriyorlar. Ne zaman Libya ile ilgili bir hamle yapsak İdlib'de saldırıların arttığını görüyoruz. Burada da Berlin konferansı öncesi bu saldırının yapılmasını da çok manidar buluyorum. Türkiye'nin Afrika kıtası ile ilgili yapacağı istikrarın sağlanmasını engellemek istiyorlar. Hemen öncesinde Türkiye'nin Libya ile yaptığı anlaşmaları açıklamasın da yine Somali'de 90 kişinin öldürdüğü bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Esas orada hedef alınan bölge de bizim üs bölgemizdi bana göre.

Bu tür saldırılar başka devletleri sindirebilir ancak Türkiye asla böyle bir ülke değil, yarın Berlin konferansında da bunun örneğini göreceğiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR