''Sömürgeciler tarafından bizden çalınanları almaya geldim''
Fransa'da Louvre Müzesi'nde Afrikalı bir adam, ''Sömürgeciler tarafından bizden çalınanları almaya geldim'' diyerek müzede sergilenen ahşap heykeli yerinden söktü.
DÜNYA , 26 Ekim 2020 Pazartesi, 15:54
''Sömürgeciler tarafından bizden çalınanları almaya geldim''

Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi ilginç bir eyleme sahne oldu. Afrikalı adam, müzedeki bir heykeli eline alarak, 'Fransızların Afrika'dan çaldığı eserleri geri almaya geldiğini' söyledi.

"BİZDEN ÇALINANLARI GERİ ALMAK İÇİN GELDİM"

Paris'teki ünlü Louvre Müzesi perşembe günü ilginç bir eyleme sahne oldu. Sömürge döneminde Afrika'dan çalınan eserlerin iade edilmesi için, Fransa'ya çağrı yaparak, "Sömürgeciler tarafından bizden çalınan, yağmalanan her şeyi, tüm Afrika adına, vatanı için öldürülenler ve aşağılananlar adına, geri almak için buraya geldim" dedi.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILDI

Elindeki heykelle dışarıya çıkmaya çalışan adam, ziyaretçiler tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Olay anı sosyal medyada paylaşıldı.

AFRİKA'YA AİT 90 BİN TARİHİ PARÇA FRANSA'DA BULUNUYOR

Fransa Parlamentosu, 2 hafta önce ülkede bulunan Senegal ve Benin'e ait tarihi eserlerin asıl sahiplerine iade edilmesini oy birliğiyle kabul etmişti. Başkent Paris'teki Quai Branly-Jacques Chiracm Müzesi'nde Afrika'dan ülkeye taşınan 70 bin civarında eser sergileniyor. Ülke genelinde ise Afrika'ya ait en az 90 bin tarihi parçanın olduğu biliniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR