Sönmez Medya Buluşmaları'nın konuğu CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca oldu!
Geçtiğimiz hafta yaşanan 4 adaylı genel kurul seçimlerinde ipi göğüsleyerek CHP Bursa İl Başkanı seçilen İsmet Karaca AS TV'de yayınlanan 'Sönmez Medya Buluşmaları'nın konuğu oldu.
BURSA , 15 Şubat 2020 Cumartesi, 08:10
Sönmez Medya Buluşmaları'nın konuğu CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca oldu!

Haber / Merve ÖZDEMİR

AS TV'de yayınlanan 'Sönmez Medya Buluşmaları'na konuk olan CHP İl Başkanı İsmet Karaca, geçen hafta yaşanan genel kurul seçimlerinden 31 Mart yerel seçimlerine, parti çalışmalarından Bursa'nın önemli sorunlarına kadar birçok konuda görüşlerini paylaştı. 4 adaylı genel kurul seçimlerinde ipi göğüsleyerek il başkanı seçilen Karaca, "Kazanmak için değil örgüt bize görev versin diye aday olduk. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Başarılı olmak için tüm gücümüzle çalışacağız. Başarı oldukça kenetlenmeler olacaktır. CHP'nin Bursa'da önemli bir potansiyeli var. Ben ve arkadaşlarım bu potansiyeli yakalamakta kararlıyız. Kongre sürecinde rakip olmamıza rağmen birlik içindeydik. Bu siyasi iklim bundan sonra da devam edecek" diye konuştu. CHP içinde olmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu ifade eden Karaca, "Kimseye kırgın değiliz. Dikiz aynamız yok. Yani geriye bakmıyoruz, bir an önce sahaya inmek istiyoruz" dedi.

DAĞ BÖLGESİ ÖNEMLİ

Saha çalışmalarına CHP'nin az oy aldığı yerlerden başlayacaklarını söyleyen Karaca, "2012 yılında CHP Osmangazi İlçe Başkan adayı olurken ilk ziyaretimi Seferiışıklar köyüne yaptım. O güne kadar dikkatten kaçan bir köydü. O günden sonra Bursa siyasetinin gündemine geldi. Sözümüzü de tuttuk. Oyumuzu orada artırıp 1'den 7'ye çıkardık. Şimdi Büyükorhan'a gideceğiz. Oradaki arkadaşlarımızın da motivasyonunu güçlendirmek gerekiyor. Sadece Büyükorhan ya da Harmancık bazına bakmamak gerekiyor. Büyükorhan'ın iki üç katı seçmen ağırlıklı olarak Osmangazi'de yaşıyor. Harmancık'ın 2-3 katı yine Kanal Boyu bölgesinde yaşıyor. O yüzden dağ bölgesine çok özel bir önem vereceğiz" dedi.

31 MART ELEŞTİRİSİ

31 Mart akşamında yaşanan acıları bir da yaşatmamak için il başkanlığına aday olduğunu belirten Karaca, hâlâ 31 Mart travmasını atlatamadıklarını söyledi. 31 Mart yerel seçiminde tüm örgütün zafere kilitlendiğini, anket sonuçlarının da bu yönde olduğunu aktaran Karaca, 31 Mart akşamı Türkiye'nin birçok ilinde CHP bayrakları dalgalanırken Bursa'da sonuca gidememenin 4 ana nedeni olduğunu anlattı. Musatafa Bozbey'in Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için doğru bir isim olduğunu kaydeden Karaca, "Ancak çok geç sahaya indik. Adayın en az 3-4 ay önce sahaya inmesi gerekiyordu. Bursa'nın 1060 mahallesi var. Etkin bir çalışma yapabilseydik oyları yüzde 2 artırabilirdik. Bu da bize yeterdi" dedi.

'İTTİFAKI BECEREMEDİK'

İkinci neden olarak Millet İttifakı'nı Bursa'da beceremediklerini dile getiren Karaca, "MHP çok köklü bir siyasi parti ama Bursa'da bir ilçede seçime girdi, onu da kazandı. Bütün güçlerini Yenişehir'e yığdılar. İYİ parti'nin 9 ilçede seçime girmesi belki de güçlerini dağıttı" diye konuştu. Üçüncü olarak, ilçelerde aday tespitlerinin biraz daha süzgeçten geçirilmesi gerektiğine işaret eden Karaca, "Son olarak da propaganda sürecini iyi yönetemedik. Özellikle bilboardlardaki 'Mustafa algısı' CHP ile bütünleşmedi. Bu kadar yaklaşılmışken kaybedilmesi bizi çok üzdü" eleştirisinde bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, genel kurulun ardından kendisini telefonla arayıp tebrik ettiğini dile getiren Karaca, "İnegöl'de daha etkin bir çalışma yapmamızı istedi. Seçmen tabanımızı genişletmemiz, yeni seçmen kitlelerini partiye katmamız lazım. Daha dışa dönük siyaset yapmalıyız. Uzmanlardan görüş alacağız. Sorunların çözümü için yasalar çerçevesinde iktidara daha fazla baskı yapacağız. Bunun yeni seçmen kitlelerinin katılımı için çok etkili olacağını düşünüyorum. Genç seçmene yönelik de politikalar üreteceğiz" dedi.

KAMU HASTANESİ KALMADI

Kentin sorunları için çözüm önerileri bulunduğunu ifade eden Karaca, en önemli meselenin trafik olduğunu söyledi. Bir yerden bir yere gitmek için 60 dakikanın üzerinde zaman harcandığına dikkat çeken Karaca, diğer sorunları şöyle sıraladı: "Acemler'de başlanan 750 yatak kapasiteli devlet hastanesi inşaatı yarım kaldı. İlk basın toplantımızı orada yapacağız ve basın mensuplarını davet edeceğiz. Şehir Hastanesi ise merkeze çok uzak. Ulaşım sorunu yaşanıyor. Kent merkezine mutlaka insanların sağlık ihtiyacını karşılaması için kamu hastaneleri olması gerekiyor. Kapanan devlet hastanemiz için açılacağı söylenmişti ama hiçbir çalışma olmadığını görüyoruz. Şehir hastanesi ile ilgili, gerçekten bir israf var. Kamu kaynaklarının israfı söz konusu. Tabip odasının raporu var. Devletimizin oraya ödediği ücretle her yıl 600 yataklı bir hastane yapılabilir. Siyasi iktidar uzun yıllardır istediğin hastaneye git istediğin doktoru seç sloganı ile seçim kazanmıştı. Ama şu an gelsinler acil servislerin halini görsünler. Orada yaşananları Bursa kamuoyunun gözleri önüne sereceğiz."

'T2 HATTI BİR KOMEDİ'

Hızlı trenin Bursa'ya gelmemesi ile ilgili eleştirilerini ise Yozgat'ta dillendireceklerini açıklayan Karaca, "Hızlı tren Yozgat'a geldiğinde sizleri de davet edeceğiz, hep birlikte gidelim Yozgat'a, Yozgat garından Bursa'nın siyasi iktidarına seslenelim. Buradan duymuyorlar sesimizi, Yozgat'tan duyurabiliriz" ifadelerini kullandı. T2 hattı ile ilgili de çok etkili bir eylem yapacaklarını açıklayan Karaca, "Raylı sistem Bursa'nın ulaşım sorunu istediğimiz gibi çözmüyor. Günlük 2 milyon civarında trafik hareketliliği var Bursa'nın. Özellikle Heykel civarında 600 bini buluyor gün içerisinde. Ama T2 hattı bir komedi. Bundan esnaf çok zarar gördü. Araçlar parklanma sorunu yaşıyor" dedi. Karaca, Bursa'da hava kirliliğinin de halk sağlığı açısından tehlikeli bir boyuta ulaştığına dikkati çekti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR