Sönmez Medya Buluşmaları'nın konuğu Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar oldu
AS TV'de yayınlanan Sönmez Medya Buluşmaları'na konuk olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osman- gazi Meydan Projesi'nin, kentin marka değerine büyük katkı sağlayacağını söyledi.
BURSA , 20 Aralık 2019 Cuma, 16:39
Sönmez Medya Buluşmaları'nın konuğu Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar oldu

AS TV'de yayınlanan 'Sönmez Medya Buluşmaları'na bu hafta 3 dönemdir Osmangazi Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Mustafa Dündar katıldı. Sönmez Medya editörlerinin sorularını yanıtlayan Dündar, ustalık dönemi projelerini anlattı. Projeleri hayata geçirmek için bir dönemin belediye başkanlarına yetmediğini, 2-3 dönemin geçmesi gerektiğini vurgulayan Dündar, tarihi kimliğinin yanı sıra göçlerle hızlı büyüyen bir şehir olan Bursa'nın gelişimi için yol haritası belirlediklerini kaydetti. Bununla ilgili bir master plan hazırladıklarını ifade eden Dündar, kentin yeni gelişim bölgeleri ile tarihi şehirciliğin buluşması gerektiğine dikkat çekti.

Geliştirdikleri projelerin kurumsal hafızaya girmesini önemsediklerini vurgulayan Dündar, "Görevde üçüncü döneme geldik. İlk gün başladığımız projeleri bugün hâlâ sürdürüyoruz. Şehre sadece başkan gözüyle değil, belediye gözüyle baktığımız zaman ciddi eserler ortaya çıkıyor. Panorama bunlardan biri. Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi bunlardan biri. Şimdi Osmangazi Kent Meydanı'nı inşa ediyoruz, Hisariçi projemiz bunlardan bir tanesi. Bunlar, uzun vadeli düşünülerek, sadece bir dönemi hesaplamadan yapılan çalışmalar" diye konuştu. Hamitler, Yunuseli, Güneştepe bölgesinde yeni bir şehir inşa edildiğini, Demirtaş ve Panayır bölgesinin de böyle bir gelişim gösterdiğini belirten Dündar, "2009-2019 yılları arasında 73 bin daireye ruhsat verdik. Bu 300 bin kişilik şehir yapıyor" dedi.

ÇARŞAMBA'NIN DEĞERİ ARTTI

Bir dönem Bursa'nın en önemli cazibe merkezlerinden olan Altıparmak ve Çarşamba'nın dönüşümü ile ilgili de açıklamalarda bulunan Dündar, Suriyelilerin yerleşmesi ile birlikte bu bölgelerin ekonomik değerinin yükseldiğine işaret etti. Bölgede ekonomik bir değerin ortaya çıkması ile birlikte kentsel dönüşüme girmesinin biraz zorlaştığını anlatan Dündar, "Ancak fiziki şartlarına baktığımızda Altıparmak ve Çarşamba'nın dönüşüme girmesi gerekiyor. Arkadaşlarımızın proje çalışmaları var" dedi. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Atatürk Stadyumu'nun karşısındaki maliyeye ait lojmanları talep ettiklerini aktaran Dündar, "Takas noktasındaki görüşmeler şu an devam ediyor. Burayı alarak Altıparmak, Çarşamba bölgesine de bir hedef, vizyon koyuyoruz. Arkaya doğru belli adalarda çalışma yaparak oraya girmek gerekiyor. Bunu yapabilirsek, o bölgenin yenilenmesine katkı sağlanmış olur. Sonuçta orası Bursa'nın merkezi, kentin en değerli yeri. Belediye bir adım atabilir ama asıl oradaki mülk sahiplerinin talepleri, istekleri çerçevesinde adım atılarak geliştirilebilir" ifadelerini kullandı.

ÖNCELİK SOĞANLI'DA

Kentsel dönüşüm çalışmalarında önceliğin Soğanlı'da olduğunu vurgulayan Dündar, riskli bölge çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Projeyi TOKİ vasıtası ile yürüteceklerini açıklayan Dündar, Demirkapı projesini de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunduklarını kaydetti. Kükürtlü bölgesinin planlarının da Bakanlık'tan geçtiğini belirten Dündar, "Burada bölgesel bir planlama yaptık. Yolları genişleterek, oradaki dokuyu da bozmadan, yeşiline, sosyal donatı alanlarına dokunmadan güzel bir çalışma yapıldı. Süreç başladığında güzel bir şehir ortaya çıkacak. Şehir merkezi her zaman önemlidir. Zaman zaman küçük dokunuşlar yapmak gerekir. Çünkü şehir hızlı büyüdüğü için cazibe merkezi farklı tarafa kayabiliyor. Sonuçta 30 yıl önce 300 bin nüfuslu bir şehir varsa bugün 3 milyon nüfuslu bir şehir var. Tabii ki her şey merkezde olmayabilir ama merkezin özelliği farklıdır. Tarihi doku her zaman için cazibesini korur" değerlendirmesinde bulundu.

700 BİN ZİYARETÇİ

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nin de Bursa'ya değer kattığını dile getiren Dündar, tarihi Hisar projesine de dikkat çekerek şöyle konuştu: " Panorama'da Bursa'yı sanalda gezi-yorsunuz. Hisar'da gerçek hayatta. Bunlar birbirini tamamlayan projeler. Panorama 13 ayda 700 bine yakın 103 farklı ülkeden ziyaretçi ağırladı. Biz sadece Araplar bu kente geliyor diyoruz ama kayıtlara göre öyle değil. 103 farklı ülke insanı Bursa'ya geldi ve şehri gezdi. Bu kente gelince çarşı pazar gezince belki hafızasına çok yerleşmez ama Panorama bir iz bırakıyor."

SPORA YENİ SOLUK

Sporda da ciddi yatırımları olduğunu ifade eden Dündar, "Türkiye'nin en büyük atletizm salonunu inşa ettik. Bakanlıkla birlikte pistin ihalesine çıkıyoruz. Bitince Bakanlığa tahsis edeceğiz. TOFAŞ'la birlikte bazı mahallelere pota koyduk. Bakanlıkla yapacağımız projeyle bu basket potalarını çoğaltacağız. Spora yeni bir soluk getireceğiz" dedi.

KENTE DEĞER KATACAK

Bursa'nın kalbinde inşa edilen Osmangazi Meydan Projesi'nin, kentin marka değerine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan ve kamulaştırma için 150 milyon lira harcadıklarını belirten Dündar, ilk etabın 3 yılda biteceğini söyledi. 40 dönümlük alanın 17 bin metrekaresinin inşaat alanı olduğu bilgisini veren Dündar, proje kapsamında tüm kent dinamiklerini fikrinin alındığını ifade etti. Projenin, kamu kaynakları kullanılarak yapılacağını aktaran Dündar, "İki ay oldu kazıya başlayalı. Fore kazıkları çakıyoruz. 12 metre kazıldı.
12 metreden sonra kazıkları çakıyoruz. Bu kazıkların boyu da 28 metre civarı. Bu kazıklar çakıldıktan sonra yeniden kazılmaya devam edecek. 24 metreye kadar inecek. Orası bir otopark haline getirilecek. 640 tane fore kazık çakılacak. Bu proje ile hem yayalaşmayı sağlayacak hem de alttaki mahallelerle eski şehri bütünleştirecek. Bursa'ya değer katan bir proje ortaya çıkacak" dedi.

HİSAR İÇİN ORTAK AKIL

Başkan Dündar, Bursa'nın en eski yerleşim yeri olan Hisar İçi'nde yürütülen çalışmalar kapsamında Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve akademisyenlerle istişare toplantısında buluştu. 'Haraçcıoğlu Yaşayan Tarih Hisar Buluşmaları' adı altında gerçekleştirilen toplantıda Hisar'a ortak akılla yön vereceklerini vurgulayan Dündar, Bursa'nın tarihi dokusunu yeniden ayağa kaldıracaklarını belirtti. Hisar'daki çalışmalarda 5 odak noktası belirlediklerinin altını çizen Dündar, "Tophane, Üftade Cami ve Türbesi, Arkeopark, Ala-addin Cami ile Muradiye Devlet Hastanesi'nin bulunduğu bölgeleri odak noktası olarak belir- ledik. Hisar içerisinde belirli akslar oluşturarak bu odak noktalarını birbirlerine bağlamayı düşünüyoruz. Eski yaşantının izlerini yeniden canlandırmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR