Sönmez Medya Buluşmaları'nın konuğu Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz oldu
AS TV'de yayınlanan Sönmez Medya Buluşmaları'nın bu haftaki konuğu Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz oldu. 2020 yılını 'fen işleri yılı' ilan ettiklerini söyleyen Yılmaz, "Temiz, bakımlı ve yeşil bir Yıldırım için kollarımızı sıvadık" dedi.
BURSA , 28 Aralık 2019 Cumartesi, 08:32
Sönmez Medya Buluşmaları'nın konuğu Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz oldu

Her hafta AS TV'de yayınlanan 'Sönmez Medya Buluşmaları'nın bu haftaki konuğu Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz oldu. Bursa'nın en büyük ikinci ilçesi Yıldırım'a dair planlarını Sönmez Medya ekibi ile paylaşan Yılmaz, 2020 yılı hedefini 'temiz Yıldırım' olarak açıkladı. 2020 yılını fen işleri yılı ilan ettiklerini söyleyen Yılmaz, "Temiz, bakımlı ve yeşil bir Yıldırım için kollarımızı sıvadık" dedi. 200 dönüm araziye yapılacak Gökdere Millet Bahçesi, Büyükşehir'in yaptığı Vakıfköy Kent Parkı, Şu an yapımı sürdürülen Balaban Mesire Alanı, çalışmalarına başlanan 75.Yıl Kent Parkı, ilerleyen süreçlerde yapılacak Cumalıkızk Mesire Alanı ve mahalle aralarında yapılacak oyun parkları ile 500 bin metrekareden daha fazla yeşil alanı Yıldırımlılarla buluşturacaklarını söyledi.

1 Ocak'tan itibaren dijital onay sistemine geçtiklerini ve bu sistemi Bursa'da ilk olarak Yıldırım Belediyesi'nin uygulayacağını belirten Yılmaz, "Gelen projeleri dijital sistem üzerinden onaylayacağız. Pratik, çevreci, hızlı ve daha şeffaf bir sistem" dedi.

240 KONUT YIKILACAK

Kentsel dönüşüm çalışmalarını 2 minvalde değerlendiren Yılmaz şöyle konuştu: "Bir, riskli alan dediğimiz Yavuzselim, Mevlana, Ulus, Hacivat, Çınarönü, Şirinevler ve Arabayatağı'nı da içine alan bölgelerimiz var. Bir de şehrin diğer bölümlerinde, Büyükşehir'in yetkisine istinaden yapılan kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgelerimiz var. Önceliğimiz bu riskli alanla ilgili çalışmalar. Ankara yolu ve çevre yolu arasındaki bölgeyle rezerv konut yapılmıştı. Bir kısmını hak sahiplerine verdik. O bölgede oturan, ilerleyen süreçte kentsel dönüşümde devam edeceğimiz alanlarda taşıma yaptık. Eski evlerini aldık, onları yeni konutlarına taşıdık. Vatandaştan aldığımız 240 civarında konutun yıkımını da bugünlerde gerçekleştiri- yoruz. Yunuseli Çelebi Mehmet Bulvarı'ndan Mimarsinan Kavşağı'na ulaşacak planlanmış yol üzerinde kalan binalarla elimizdeki rezerv konutların takasını yapıyoruz. O bölgede ana arterleri belirliyoruz, bu yapacağımız kamulaştırma ve elde etmelerle beraber sosyal donatı alanlarını da elde etmiş olacağız."

ÖNCELİKLİ GÜNDEM İMAR

Yıldırım'ın öncelikli gündeminin imar olduğunu vurgulayan Yılmaz, şehrin 3'te birinde hem imar planlarına ilişkin, hem de tapulandırmaya ilişkin çok ciddi sıkıntılar olduğunu kaydetti. Bunlara bağlı olarak ulaşımla, otoparkla, sosyal donatı alanları ile ilgili vatandaşın da talepleri bulunduğunu ifade eden Yılmaz, 5 yıllık yol haritasını bunla göre belirlendiğini belirtti. Öncelikle mali disiplin sağlayacaklarını vurgulayan Yılmaz, "Bununla beraber kent disiplinini de önemsedik. Özellikle kaldırım işgalleri, seyyar satıcılar, kaçak yapılaşma, otoparklarla ilgili çalışmalarımızı hemşehrileri-mizle paylaştık, takdir de topladık" diye konuştu.

TOKİ İLE İŞBİRLİĞİ

Mülkiyet probleminin kısa sürede çözülebileceği yerlerle ilgili TOKİ, Altyapı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ve Yıldırım Belediyesi işbirliği ile bir yol haritası çıkardıklarını anlatan Yılmaz, "11 Eylül Bulvarı üzerinde bulunan bir-iki etabın dönüşümünü TOKİ ile birlikte gerçekleştireceğiz. 11 Eylül Bulvarı bölgesinde kalan 650 konutluk bir etabı çalışıyoruz. Oradaki hak sahipleri ile görüşüyoruz. Büyük oranda da anlaştık fakat henüz yazıya dökemedik. Birebir daire vermek söz konusu değil. Vatandaşlarımız da taşın altına elini koyuyor. Vatandaşımızın elini kolaylaştırmak, TOKİ şartlarında kira öder gibi bu farkları ödeyebilmeleri için Bakanlıkla görüşüyoruz. 650 konutluk alana 2020 yılında başlamak isti-yoruz. Hemen akabinde 650 konutluk bir alan daha var. Bu iki bölgeye TOKİ desteği ile bir çözüm üretmiş olacağız. Buradan birtakım daireleri hak sahibine vereceğiz. Bakanımızın bu bölgede bize 500 re-zerv konut sözü vardı. Buradan elde ettiğimiz ekstra konutları da bu bölgedeki dönüşümde, sosyal donatı alanlarının elde edilmesinde ve yeni alanların açılması noktasında ortak çalışma sergileyeceğiz. Diğer tarafta da tapulandırma işini bitirdiğimizde özel sektörle vatandaşımızı buluşturarak bu işleri yürüteceğiz" dedi.

CUMALIKIZIK'A YENİ ÇARŞI

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 600 yıllık Osmanlı köyü Cumalıkızık'ı ticari bir alan olmaktan çıkaracaklarını, buna yönelik projeler hazırladıklarını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti: "Oradaki görseli bozacak şekilde, tarihi değerle ilgili olmayan ürünlerin asılmasına engel olacağız. Piyasa malı, Çin malı ürünler alanı olmasını istemiyoruz. Zaman zaman bununla ilgili zabıta çalışmaları yapıyoruz. Meydanı'ndaki çarşıyı oradan çıkarmalıyız. Hemen alt tarafta bir çarşı tasarladık. Otoparkı biraz aşağıya alacağız. Çarşıyı da otoparka doğru alacağız. Buradaki tarihi kimliği ön plana alacak çalışmalar yapacağız. Yine Cumalıkızık'a ulaşımı kolaylaştıracak alternatif güzergah çalışmamız olacak. Mevcut güzergahta da iyileştirme olacak. Cephe sağlamlaştırma çalışmaları yapacağız."

YILDIRIM'A İSTİHDAM KATKISI

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile birlikte dezavantajlı guruplara yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını anlatan Yılmaz, İŞKUR'la geliştirdikleri ortak proje ile Yıldırım İstihdam Merkezi'ni kurduklarını, günde yaklaşık 300 kişinin başvurduğunu söyledi. BTSO ile yaptıkları işbirliği ile de nitelikli iş gücü yetiştrmek için eğitimler düzenleyeceklerini dile getiren Yılmaz, bu proje için BEBKA'dan 2 milyon liralık destek aldıklarını kaydetti. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile yaptıkları proje çerçevesinde de şu anda Yıldırım'da bir tarama gerçekleştirildiğini anlatan Yılmaz, "Evlerdeki dezavantajlı gruplar olsun, engelli grupları tespit ederek, evde bakım noktasında Bakanlığımızın desteğini Yıldırımlılarla buluşturmuş oluyoruz" diye konuştu.

UYUMAYAN KÜTÜPHANE

Uyumayan kütüphane projesinden bahseden Yılmaz, belediyenin kentsel tasarım binasında 7/24 hizmet verecek bir kütüphane çalışmaları olduğunu belirtti. Yılmaz, burada çocuklara çay ve çorba ikramı da olacağını da söyledi. Molla Yegan Medresesi'ni de yine çocuk aktivite merkezi olarak kullanacaklarını aktaran Yılmaz, bu dönemde üniversite öğrencilerine bir de yurt kazandırdıklarını söyledi. Şevket Yılmaz Hastanesi'nde hasta yakınlarına hizmet vermek için kurulan Yıldırım Otel'e yeterli ilgi olmaması nedeniyle 100 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurduna dönüştürdüklerini ifade eden Yılmaz, öte yandan Barış Manço Kültür Merkezi'ne yeni bir vizyon kazandırmak için çalıştıklarını, kapalı olan sinemasını tekrar açtıklarını, gençlerin ilgisini çekecek, cazibe merkezi oluşturacak işler yapacaklarını vurguladı.
Bursa Teknik Üniversitesi'yle de işbirliği yaptıklarını belirten Yılmaz, üniversiteden mezun olan gençler için staj mahiyetinde eğitimler düzenlediklerini ifade etti.

SPOR KENTİ YILDIRIM

Naim Süleymanoğlu Spor Tesisi'nde geleceğin sporcularının yetiştiğine dikkat çeken Yılmaz, "Burası gençliğin buluşma merkezi olacak. 1000'in üzerinde sporcumuz yetişiyor. Spor faaliyetlerinin yanı sıra üniversiteye hazırlık kurslarımız, kültür sanat atölyelerimiz de olacak" dedi. Spor Bakanlığı ile protokol yaptıklarını belirten Yılmaz, "Basketbolla ilgili '1000 pota' projemiz var. Bakanlık desteği ile 10 noktada basket sahası yapacağız" dedi.

ÇEKİM MERKEZİ OLACAK

Bakanlığın desteği ile 200 dönüm araziye yapılacak Gökdere Millet Bahçesi hakkında da bilgi veren Yıldırım, "Burası sadece bir park değil, bir çocuk köyü de olacak içinde. Ufak ticari birimleri ile birlikte sosyal bir merkez olacak. Şehrin ortasında rahat nefes alınabilecek bir alan olacak hem de bölgeye değer katacak. Ankara yolundan çevre yoluna kadara yeşil ve canlı bir aks oluşacak" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR