Sosyal medyada gündem olan avukat hakkında açıklama geldi
Avukat Fatma Begüm Kaçmaz'ın Instagram hesabından paylaştığı video önceki gün sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Paylaşım hakkında Istanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu açıklama yaptı. Durakoğlu, Kaçmaz hakkında "Yönetim Kurulumuz tarafından gereği yerine getirilmiştir" dedi. 'Adliye bir gün' başlığı ile sosyal medya hesabından, şoförünün kapısını açtığı lüks otomobiline binerken çekilen videoyu paylaşan avukat Fatma Begüm Kaçmaz hakkında tepkilerin ardından İstanbul Barosu tarafından soruşturma başlatıldı. İfadesi alınacak olan Kaçmaz ise konuyla ilgili sorulan soruları cevapsız bıraktı.
GÜNDEM , 11 Ekim 2019 Cuma, 11:10
Sosyal medyada gündem olan avukat hakkında açıklama geldi

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Avukat Fatma Begüm Kaçmaz'ın Instagram hesabından paylaştığı video hakkında "Yönetim Kurulumuz tarafından gereği yerine getirilmiştir. Daha fazla yorum amaca hizmet ediyor" şeklinde açıklama yaptı.

İstanbul Barosu'na kayıtlı olan avukat Fatma Begüm Kaçmaz sosyal medya hesabından paylaştığı, "Avukatın bir günü" videosu ile tepkilerin odağı oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları Kaçmaz'ın lüks hayatını sergilemek için avukatlık mesleğini kullandığını söylerken bazıları ise bu tür videoların avukatlık mesleğinde etik olmadığını söyledi. Gelen tepkilerin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, "Yönetim kurulumuz tarafından gereği yerine getirilmiştir. Daha fazla yorum amaca hizmet ediyor" ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Avukat Kaçmaz'ın meslekten ihraç edildiği iddialarına ilişkin Hürriyet Gazetesi'ne açıklama yapan Durakoğlu, "Disiplin kuruluna sevk edilip edilmemesi için soruşturma başlatıldı. İfadesi alınacak. İfadesi alındıktan sonra disiplin kuruluna sevk edilip edilmeyeceğine karar verilecek" dedi. Avukat Fatma Begüm Kaçmaz ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Kaçmaz'ın sahibi olduğu hukuk bürosu da herhangi bir açıklama yapmadı.

38 BİN KİŞİ TAKİP EDİYOR

Kaçmaz'ın yayınladığı 1 dakika 24 saniyelik videoda lüks otomobilinden inip adliyeye geldiği görülüyor. Kaçmaz duruşma salonunun önünde ise kameraya, "Evet duruşmamız bitti. Şansımıza erken bitti. Biliyorsunuz duruşmalar normalde çok uzun sürüyor. Bu arada küçük bir tavsiye, duruşmanızın olduğu günden bir gün önce mutlaka UYAP kontrolü yapın. Çünkü karşı taraf son dakika beyanı hazırlamış olabilir. Son dakika golü yememek için. Son bir şey daha var; duruşmadan yarım saat önce burada olmanızda fazda var. Yine son dakika sürprizlerini engellemek için" diyor.

Kaçmaz videonun sonunda ise şoförünün kapısını açtığı lüks aracına binerek adliyeden ayrılıyor. Sosyal medyayı aktif kullandığı görülen Kaçmaz'ı İnstagram hesabında 38 bin 700 kişi takip ediyor.

Fatma Begüm Kaçmaz kimdir?

Fatma Begüm Kaçmaz, Vergi ve Gümrük Kaynaklı Uyuşmazlıkların Çözümü bölümü lideri olup, özellikle dış ticaret ve gümrük mevzuatından doğan uyuşmazlıklar, vergi uyuşmazlıkları, kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atma kaynaklı uyuşmazlıklardan doğan tazminat talepleri ile ilgili olarak müvekkillerini idari merciilerde ve mahkemelerde temsil etmektedir.

İstanbul Kültür Üniversitesi Fakültesi mezunu olan Fatma Begüm Kaçmaz İstanbul Bilgi Üniversitesi EKonomi Hukuku yüksek lisans programını tamamlamıştır.

Ayrıca Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi akabinde Marmara Üniversitesi Din Psikolojisinde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Vakko Esmod Moda Yönetimi eğitim programı ile Styling sertifika programlarına dahil olmuştur. İbrahim Çeçen Vakfı İstanbul Temsilcisi olup sosyal sorumluluk projelerini yürütmektedir.

Eğitim

Ankara Üniversitesi ,İlahiyat Fakültesi, Lisans, 2008
Marmara Üniversitesi ,İlahiyat Fakültesi, LLM, 2010
İstanbul Kültür Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, Lisans, 2014
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, LLM, 2016
Baro Üyeliği

Dil

İngilizce, Arapça

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR