Sosyal medyada linç edilen kadın konuştu
İngiltere terör saldırısından sonra çekilen bir fotoğrafa sosyal medyada islamofobik tepkiler yağmıştı. Fotoğraftaki kadın o an neler yaşadığını anlattı.
DÜNYA , 27 Mart 2017 Pazartesi, 14:27
Sosyal medyada linç edilen kadın konuştu

Londra'da 4 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası ortaya çıkan bir fotoğraf sosyal medyayı karıştırmıştı. Westminster Köprüsü'nde yerde yatan bir kurbanın yanında elinde telefonuyla yürüyen kadın sosyal medyanın nefret söyleminin hedefi olmuştu.

twitter'da bir kullanıcı fotoğrafı paylaşarak "Müslüman kadın yerde can çekişen adamın yanından elini kolunu sallayarak, telefonuyla ilgilenerek geçiyor." ifadelerini kullandı ve 'İslamı yasaklayın' anlamına gelen '#BanIslam' etiketini kullandı.

FOTOĞRAFÇI GERÇEĞİ AÇIKLADI: ŞOKTAYDI'

Hakaretler hızla yayıldı. Ancak fotoğrafı çeken Jamie Lorriman o anda söz konusunun kadının şokta olduğunu söyledi, "Yüzünde şok ifadesi vardı ve bembeyaz olmuştu, fotoğrafı çektiğimde orada olanlar saldırıya şahit olanlardı" diye konuştu. O karenin ardından çektiği 2 kareyi daha paylaşan fotoğrafçı "Diğer fotoğraflarda başörtülü kadının yüzündeki şok anlaşılıyor" dedi. ABC'ye konuşan Lorriman, fotoğrafa ilk bakıldığında hiçbir şey olmamış gibi cep telefonunu kurcaladığı sanılan kadının aslında o esnada dehşete düşmüş durumda ve aklı başından gidecek kadar üzüntülü olduğunu düşündüğü söylemişti.

VE AÇIKLAMA YAPTI

Sosyal medyada ırkçı hakaretlere maruz kalan kadın, Müslümanlara yönelik nefret suçlarını belgeleyen 'TellMAMA' adlı yardım kuruluşu aracılığıyla Twitter üzerinden açıklamada bulundu. Sputnik'in haberine göre açıklamada şöyle denildi:

'YARDIM ETMEYE ÇALIŞTIM'

"Fotoğraf, diğer tanıklarla konuşup ne olduğunu anlamaya çalışmamı ve olay yerinde mağdurlarla ilgilenen pek çok insan olmasına rağmen herhangi bir yardımım dokunabilir mi şeklindeki uğraşımı göstermiyor. Sonrasında iyi olduğumu ve işten eve doğru geldiğimi haber vermek için ailemi aradım ve Waterloo istasyonuna gitmesine yardımcı olmak için bir hanımefendiye yol boyunca eşlik ettim. Tüm düşüncelerim, kurbanlar ve aileleriyle birlikte. Fotoğrafı çeken Jamie Lorriman'a, beni savunmak için medyaya konuştuğu için teşekkür etmek istiyorum."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR