Sözler değil rakamlar konuşuyor
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 3 yılda yaptıkları yatırım oranlarının 10 yıllık verileri geride bıraktığını belirterek, alt yapı ile birlikte yapılan yatırım tutarını 2 milyar TL olarak açıkladı.
BURSA , 26 Mayıs 2012 Cumartesi, 17:45
Sözler değil rakamlar konuşuyor
Devlete tek kuruş borçlarının bulunmadığını kaydeden Başkan Altepe, "Göreve geldiğimiz tarihten bu yana, 1100'e üzerinde projeye start verdik. Bunlardan 500'ünü bitirdik, 600'ünü de tamamlamak üzereyiz. Bursa için gece-gündüz çalıştık ve hedefleri aştık" dedi.

Başkan Altepe, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu'nda AK Parti Bursa İl Teşkilatı'yla bir araya geldi. 3 yıllık icraatların değerlendirildiği toplantıya Başkan Altepe'nin yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, İl Başkanı Sedat Yalçın, Büyükşehir bürokratları, il ve ilçe yöneticileri ile kadın ve gençlik teşkilatlarının yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Bursa'nın daha önce 10 yılda aldığı yatırımları son 3 yılda aldığını belirten Başkan Altepe, 3 yılda yapılan yatırım tutarının alt yapı ile birlikte 2 milyar TL'yi bulduğunu söyledi. Rakamların Bursa'ya hangi hacimde yatırım yapıldığını gösterdiğini kaydeden Başkan Altepe, göreve geldikleri tarihten bu yana başlattıkları 1100'ün üzerinde projeden 500'ünü tamamladıklarını, geriye kalan 600 projenin de tamamlanmak üzere olduğunu ifade etti.


Devlete borçlarının bulunmadığını, yatırımların sadece İller Bankası ve Maliye Bakanlığı'ndan gelen kaynaklarla yapıldığını vurgulayan Başkan Altepe, "Bursa'ya hizmet etmek zor, kolay değil. Kişi başına düşen gelir oranımız İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli'nden düşük olmasına rağmen, yatırım ve hizmetleri belediye eliyle sürdürmeye gayret gösteriyoruz. Bir kere tüm çalışmalarımız kamulaştırmayla gerçekleşiyor. Rakamları güncelleştirirsek, Büyükşehir Belediyesi olarak hemen her gün en az bir bina yıkıyoruz. Bugüne kadar 700 binayı kamulaştırarak, 151 milyon TL bedel ödedik. Bu da 15 yıllık hacme denk geliyor. Yani 15 yıllık kamulaştırmayı, 3 yılda yapmış olduk. Yine son üniversite etabıyla birlikte, 26 kilometrelik Bursaray hattı inşa ettik. 320 kilometrelik yol genişletme çalışması gerçekleştirdik" diye konuştu.
Bursa'nın en büyük sıkıntısının ulaşım olduğunu, metro hatlarını Ulaştırma Bakanlığı'ndan bağımsız olarak Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiğini belirten Başkan Altepe, "Ulaşım sıkıntısını azaltmak için hafif raylı sistemin üniversite etabını geçtiğimiz Ocak ayında hizmete aldık. Yine Emek hattını ekstra para harcamadan, aynı ihale bünyesinde milyonlarca TL'lik tasarrufla gerçekleştirdik. Kestel-Gürsu hattı da programda olmamasına rağmen ihaleye çıktı. Metro hattı, inşallah çalışmalarımız neticesinde Kestel'in merkezine kadar varacak. Kestel hattıyla birlikte, Bursa'nın metro hattını 17 kilometre daha artıracağız" şeklinde konuştu.


Başkan Altepe, ulaşım sorununun çözümü için sadece metro hatlarıyla yetinmediklerini, kentin doğusu ile batısının-kuzeyi ile güneyinin demir ağlarla örülmesi için çalıştıklarını ifade etti. Ara arter tramvay hattı uygulamalarına Cumhuriyet Caddesi-Davutkadı güzergahıyla başlandığını, bu hatta seferlerin sağlıklı bir şekilde sürdüğünü kaydeden Başkan Altepe, "Cumhuriyet Caddesi-Davutkadı hattında yolcu kapasitesi günlük 6 bin kişiyi aştı. Hedefimiz bu hattı daha da ileriye taşımak. Şu anda Davutkadı rampasının nasıl aşılacağı yönünde çalışmalarımız var. Yakın zamanda bu işi de sonuca ulaştıracağız. Yine Heykel-Garaj tramvay hattı da şu anda ihale aşamasında. 1.5 ay sonra bu hatta rayları döşemeye başlayacağız. Daha sonra çalışmalarımız, Bursa'nın her bir bölgesine yansıyacak" ifadelerini kullandı.
Başkan Altepe, konuşmasında Bursa'da sürdürülen prestij yatırımlarına da değindi. Teleferik kapasitesinin 12 kat artırılmasına ve Bursa-Uludağ arasının 22 dakikaya indirilerek yaz-kış kullanım imkanı sağlanmasına yönelik çalışmaların önümüzdeki sene ortalarında biteceğini belirten Başkan Altepe, stadyum inşaatının da yüzde 70'ler seviyesine geldiğini, önümüzdeki sene açılışın yapılacağını söyledi. Yerli tramvay üretimi konusunda yüklenici firmanın tüm testleri başarıyla geçtiğini, sadece sürüş testinin kaldığını, sürüş testi tamamlandıktan sonra satışa geçileceğini vurgulayan Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyemizin ortaya koyduğu proje doğrultusunda Türkiye, yerli tramvay üreten 6. Ülke, firma da 7. firma oldu. Yaptığımız çalışmalar Ankara'da da gündeme geldi ve tramvay alacak kamu kurumlarına yüzde 50 yerli şartı getirildi. İhaleleri alan firmalar, vagonların yüzde 50'sini Bursa'dan alacaklar ve ekonomimiz milyarlarca dolar kazanç sağlayacak" dedi.


AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın da yaptığı konuşmada, gösterdiği hassasiyetten dolayı Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti. Yalçın, Bursa'nın çok merkezli tarihi yapısına ve şehir kimliğine hizmet edecek her çalışmaya ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR