"Sputnik V aşısı bu ay 9 ülkede tescil edilecek"
Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriyev, Sputnik V aşısının bu ay 9 ülkede daha tescil edileceğini söyledi.
DÜNYA , 14 Ocak 2021 Perşembe, 15:16
"Sputnik V aşısı bu ay 9 ülkede tescil edilecek"

Dmitriyev, Reuters'a yaptığı açıklamada Gamaleya Araştırma Merkezi'nin geliştirdiği Sputnik V aşısının bu ay 9 ülkede daha tescil edileceğini söyledi.

Aşının akran denetiminden geçmiş sonuçlarının yakın zamanda açıklanacağını ve bunların aşının yüksek etkinliğini göstereceğini belirten Dmitriyev, Sputnik V aşısının 7 ülkede üretileceğini de kaydetti.

2021 sonunda hayatın normale dönmesini umduğunu kaydeden Dmitriyev, Sputnik V aşısının dünya pazarındaki payının yüzde 25 olmasını beklediğini de dile getirdi.

Dmitriyev'e göre 6-9 ay içinde aşıya yönelik büyük ihracat anlaşmaları yerine getirilecek. Rusya, aşıyı şubat ayında AB'de onaya sunacak.

19 Ocak'ta bazı görüşmelerin olacağını ifade eden Dmitriyev, aşı ile ilgili tüm belgeleri şubat ayında sunacakları EMA'yla (Avrupa İlaç Kurumu) verilerin tamamını paylaşacaklarını söyledi.

Aşıya yönelik milyonlarca dozluk ihracat anlaşmaların yüzde 95'inin tedariki Rusya dışındaki üreticiler tarafından sağlanacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR