'Suriye'de 28 bin kişi kayıp'
Suriye'de 19 ay önce Esad rejimine karşı başlayan isyanda 30 binden fazla insan hayatını kaybetti. Ancak bir de "iz bırakmadan" ortadan kaybolanlar var. Suriye'de 28 bin kişinin de kayıp olduğu belirtiliyor.
DÜNYA , 18 Ekim 2012 Perşembe, 11:30
'Suriye'de 28 bin kişi kayıp'

İnternet üzerinden örgütlenen insan hakları grubu Avaaz, Suriye'de çatışmaların başlamasından bu yana 28 bin kişinin Suriye ordusu ve hükümet yanlısı gruplar tarafından kaçırıldığını ve bu insanlardan haber alınamadığını açıkladı.

İnsan hakları grubu Avaaz'ın raporuna göre, kaybolduktan sonra kendilerinden haber alınamayan 18 bin kişinin isimleri biliniyor. Diğer 10 bin kişinin de kaybolduğu bilinmesine rağmen, bu kişilerle ilgili derli toplu bir veri yok.

"Halkına terör uygulayan rejim karşısında kimse güvende değil" diyen insan hakları grubu Avaaz, hazırladığı raporu, BM İnsan Hakları Komisyonu'na sunmaya hazırlanıyor.

İnternet üzerinden örgütlenen insan hakları grubu Avaaz, kocaları, oğulları ve kızları aniden ortadan kaybolan Suriyeli ailelerle görüşerek raporunu hazırladı.

Brahimi ateşkes için Şam'a gidiyor
BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi ise, Kurban Bayramı'nda Esad rejimi ve muhalifler arasında ateşkes sağlanması için önümüzdeki cumartesi Suriye'nin başkenti Şam'a gidecek.

Suriye Dışışleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, "Brahimi cumartesi sabahı Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'le görüşecek" açıklaması yaptı.

İran'dan ateşkes desteği
Suriye'de Kurban Bayramı'nda tarafların ateşkes ilan etmesi konusunda bir açıklama da İran'dan geldi.

İran haber ajansı İRNA'ya açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Suriye'de taraflar arasında ateşkes yapılmasını desteklediklerini söyledi.

Ahmedinejad, Suriye'de 19 aydır devam eden krizi çözmenin en doğru yolunun "özgür seçimler"den geçtiğini de belirtti.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR