Suriye'ye kötü haber
AB Dışişleri Bakanları bugün Brüksel'de yaptıkları toplantıda Suriye konusunda yeni yaptırımlar konusunda anlaştı.
DÜNYA , 14 Mayıs 2012 Pazartesi, 15:19
Suriye'ye kötü haber
Bugünkü karara göre Suriye'deki şiddet politikaları uygulayan rejimi destekleyen iki finans kuruluşu ve üst düzey üç isim daha yaptırımlara dâhil edilirken; yeni eklenen bu iki kuruluş ve üç isimle birlikte varlıkları dondurulan ve AB'ye girişleri engellenen şirket sayısı 43'ü, kişi sayısı ise toplam 128'i bulmuş oldu. AB'nin son kararı, Suriye'de ayaklanmaların yayılmasından bu yana alınan 15. yaptırım kararı olma niteliğini taşıyor.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "AB yaptırımları Suriye rejimini hedef almaktadır, Suriye halkını değil. Halk üzerindeki baskı devam ettiği sürece biz de rejim üzerindeki baskımızı arttıracağız"

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders da Dışişleri Bakanları toplantısı oturumu sonrasında Suriye'de gerekirse askeri misyonla korunacak insani yardım koridorlarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yaptırım uygulanacak kuruluşların ve isimlerin kimler olduğu yarın açıklanacak. Brüksel'de toplantı sonrası basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR