Suriyeliler nasıl vatandaşlık alacak? İşte cevabı...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündem yaratan 'Suriyelilere Türk vatandaşlığı' açıklamasının ardından vatandaşlığa geçme koşulları tartışılıyor. Türkiye'de bulunan 2 milyon 746 bin Suriyelinin ilk olarak uyum sorunu çözülecek.
GÜNDEM , 04 Temmuz 2016 Pazartesi, 10:46
Suriyeliler nasıl vatandaşlık alacak? İşte cevabı...
Suriye'deki içsavaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve kayıt altına alınarak biyometrik kimlik verilen 2 milyon 746 bin Suriyeli’ye, topluma entegrasyonları sağladıktan sonravatandaşlık hakkı tanınacak. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi için çalışma başlatıldığını açıklamasıyla, Türkiye’ye sığınan ve 2 milyon 746 bini kayıt altında olan yaklaşık 3 milyon Suriyeli ile ilgili strateji çalışması önem kazandı. Türk vatandaşlığı koşullarının, Suriyeliler için esnetileceği belirtiliyor. Hükümet, yasadaki vatandaşlığa hak kazanma koşullarını taşımayan Suriyelilerin, beklemeden vatandaşlığa alınması için nasıl bir yol uygulanacağı üzerinde çalışıyor. Bunun için ya şu anki Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlığa alınma işlemi uygulanacak veya Vatandaşlık Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle Suriyelilerin vatandaşlığa alınması kolaylaştırılacak. Bu konuda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü çalışma yürütüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR