Suyla serinlik
Bursa Hayvanat Bahçesi'ndeki at, geyik ve ayı gibi hayvanlar, sıcak hava dolayısıyla bakıcıları tarafından belirli aralıklarla su tutularak serinletiliyor.
BURSA , 14 Haziran 2012 Perşembe, 17:27
Suyla serinlik
Bursa Hayvanat Bahçesi'nde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Şebnem Karauzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa'nın doğal alanlarından biri olan hayvanat bahçesinin göç dönemlerinde birçok farklı kuş türüne ev sahipliği yaptığını söyledi.


Karauzun, ev sahipliği yaptıkları hayvanların arasında leylekler, balıkçıllar, karabatak ve pelikanların bulunduğunu belirterek, ''Yaz aylarında hayvanlar sıcaktan dolayı sıkıntı çekiyor. Bunun için diyetlerinde bir takım değişiklikler yapıyoruz. Meyve ve sebze ağırlıklı, daha düşük enerjili yemlerle besliyoruz'' dedi.

Yemlerin protein düzeyini belli bir düzeyde tuttuklarını kaydeden Karauzun, ''Ayrıca hayvanlara duş uygulaması yapıyoruz. Bakıcılarımız özellikle at ve develere belirli saatlerde su tutuyor. Böylece onları aşırı sıcaklardan koruyoruz ve onların rahatlamasını sağlıyoruz. Hayvanlar için uygun barınaklar yapıldığından hayvanlar serinlemek için iç barınaklarına veya gölgeliklerine gidiyor. Ziyaretçilerimiz bize bazı hayvanların neden tüy döktüğünü, bunun bakımsızlıktan mı kaynaklandığını soruyor. Bazı hayvanlar sıcağa uyum süreci içerisinde doğal olarak tüy döküyor. Onlar da bu şekilde doğal yollarla serinlemeye çalışıyorlar.'' diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR