Talep yüzde 100 arttı: Yılda 4-5 bin lira ödeniyor!
Salgınla birlikte tamamlayıcı sağlık sigortasına talep yüzde 100 arttı. Bir ailenin ödeyeceği prim yıllık 4-5 bin lira olurken, tamamlayıcı sigorta bir çok gideri de kapsıyor. Doğum ve tüp bebek ise ek teminatla karşılanıyor. İşte detaylar...
EKONOMİ , 28 Temmuz 2021 Çarşamba, 09:14
Talep yüzde 100 arttı: Yılda 4-5 bin lira ödeniyor!

Salgın süreciyle birlikte tamamlayıcı sağlık sigortasında yüzde 100'e varan bir talep artışı yaşandı. Özel sağlık sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranların sayısı 4 milyonu geçti. Salgın hastalıkları da kapsayan tamamlayıcı sağlık sigortası cepten ilave ücret ödenmesi ya da bireylerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti talep ettiği durumlarda devreye giriyor. Sigorta ücreti şirketlere ve alınan teminatlara göre değişirken bir ailenin ödeyeceği yıllık prim 4-5 bin lira civarında bulunuyor.

Tamamlayıcı sigorta estetik girişim, akupunktur, alternatif tedavileri, kemoterapi, çocuk aşıları, evde bakımı, ilave ücret ve otelcilik hizmetleri, ambulans giderlerini kapsıyor. Kovid- 19 tedavisi hem özel, hem de tamamlayıcı sigorta kapsamında yer alıyor. Tamamlayıcı sigortada yaş sınırı 65 olup, çocuklara da yapılıyor.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI HANGİ TEDAVİLERİ KARŞILIYOR?

Salgın hastalıkları da kapsayan tamamlayıcı sağlık sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu ve sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde fark ücreti ödenmeden tedavi imkânı sağlıyor. İlave ücret, otelcilik ücreti gibi ortaya çıkan fiyat farklarını cepten ödemekten kurtuluyor. Genel sağlık sigortası tarafından karşılanmayan "estetik girişim, akupunktur, alternatif tedavileri" kapsıyor.

HASTA KATILIM PAYLARI DA KAPSAMDA YER ALIYOR MU?

Vatandaşlar bu soruyu merak ediyor. Yasa gereği hasta katılım payları özel sigorta konusu yapılamıyor. Bu nedenle bu tutarlar hastalar tarafından ödeniyor.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRMAK ZORUNLU MU?

Hayır. Tamamlayıcı sağlık sigortası tamamen isteğe bağlı olup, genel sağlık sigortalısı kişinin sağlık hizmet bedelinin SUT'ta belirtilen tutarı Kurum tarafından bu tutarı aşan ilave ücret gibi kısımları ise TSS sigorta şirketi tarafından ödeniyor.

İLAVE ÜCRET, OTELCİLİK GİBİ ORTAYA ÇIKAN FARKLARI HASTA CEBİNDEN Mİ ÖDEYECEK?

İlave ücret, otelcilik ücreti, sağlık hizmeti sunucusu ile sigorta şirketleri arasındaki anlaşmaya göre Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları üzerinde kalan tutar tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yer alıyor. Sigorta şirketi, hastane bir sağlık hizmetinin fiyatı konusunda anlaşma yaptığı takdirde hizmetin SUT fiyatı Kurum'a fatura ediliyor.

CERRAHİ MÜDAHALELERİN TAMAMI KARŞILANIYOR MU?

Ayakta, yatarak tedavilerde tüm masraflar sigorta kapsamında yer almakla birlikte limit bulunuyor. Cerrahi müdahalelerde yatarak tedavide ise böyle bir sınır yok. Refakatçi giderleri, kemoterapi, radyoterapi işlemleri de kapsamda yer alıyor. Küçük çocuklarda aşılar karşılanıyor.

EVDE BAKIM GİDERLERİ KARŞILANIYOR MU? PRİM TUTARI NE KADAR?

Tıbbi malzemeler, evde bakım giderleri, küçük operasyonlar sigorta poliçesinde yer alan limitler dâhilinde ödeniyor. Ambulans giderleri de karşılanıyor. Primler teminatlara göre değişiyor. Üç kişilik bir aile için 4.000-5.000 lira prim ödeniyor.

KİMLER TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRABİLİR?

Sosyal güvenlik çatısı altında yer alan SSK'lı çalışanlar, Bağ-Kur kapsamındakiler, kamu çalışanları sigorta yaptırabilir. Çalışanlar aileleri için de prim ödeyebilir. Çalışan baba çocukları ve eşi için ayrı ayrı prim öder.

KOVİD-19 TEDAVİSİNİ KAPSIYOR MU?

SGK'nın anlaşmalı olduğu bütün hastanelerde geçerli. Koronavirüs tedavi giderleri hem özel sağlık hem de tamamlayıcı sağlık sigortasına dâhil olup, tüm masraflar karşılanıyor. Özel hastanelerde tedavi görülebilir.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASINDA YAŞ SINIRI VAR MI?

65 yaş da dâhil sigorta kapsamında yer alıyor. Çocuk ve gençlere de sigorta yapılabiliyor. Şirketlerin çoğu üç yıl üst üste tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranlara ömür boyu yenileme garantisi veriyor.

DOĞUM TAMAMLAYICI SİGORTA KAPSAMINDA MI?

Sigorta şirketleriyle yapılan anlaşmalar kapsamında ek prim ödenerek doğum ve tüp bebek teminatı ekletilebiliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK ile anlaşmalı hastanelerde geçiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR