Tarihi İpek Yolu canlanıyor
Koronavirüs nedeniyle demiryoluna ilgi arttı. Tarihi İpek Yolu güzergahı demiryolu ile yeniden canlandı. Çin'den her salı yüklenen ürünler Kocaeli'ye geliyor, oradan da Avrupa'ya gönderiliyor.
EKONOMİ , 05 Mayıs 2020 Salı, 13:53
Tarihi İpek Yolu canlanıyor

Çin'den başlayan, Türkiye'den geçerek Avrupa'ya kadar uzanan bir tarihi İpek Yolu, demiryolu üzerinde yeniden canlandı. Koronavirüs nedeniyle limanların kapalı olması demiryolu taşımacılığına talebi arttırdı.

Türkiye, Azerbaycan'dan çıkarılan doğalgaz ve petrolü Avrupa'ya ulaştırdığı TANAP ve Bakü Tiflis Ceyhan gibi büyük projelerin ardından tarihi İpek Yolu ile yeni bir ticaret güzergahının da merkezi haline geldi. Her salı günü Çin'den nakliyat trenleri hareket ediyor. Tekstil, elektronik, beyaz eşya başta olmak üzere bir çok ürününün ithalat süreci gerçekleşiyor. Demiryolu ile Çin'den yola çıkan ürünlerin Türkiye'deki durağı Kocaeli oluyor. Buradan da Karadeniz üzerinden Doğu ve Batı Avrupa'ya gönderiliyor.

1800'li yıllara kadar kullanılan orginal İpek Yolu'nun ardından bu demiryolu hattı Yeni İpek Yolu olarak adlandırılıyor. Bu hattın en büyük artısı ise teslimat süresinin yarı yarıya inmesi. İpek Yolu, Çin'den gönderilen malların yalnızca 18 günde Avrupa'ya ulaşmasını sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Avrupa ülkelerine Çin'in ihracatının yüzde 5'lik kısmı bu hat üzerinden gerçekleşti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR