Tarihi Ürünlü Hamamı kadınlarla hayat bulacak
Nilüfer Belediyesi, tarihi Ürünlü Hamamı’nı restore ederek Kadın Dayanışma Derneği’ne tahsis etti. Dernek üyesi kadınlar tarihi hamamda yöre lezzetlerini sunacak.
BURSA , 24 Ağustos 2015 Pazartesi, 15:01
Tarihi Ürünlü Hamamı kadınlarla hayat bulacak
Nilüfer Belediyesi geçmişi Roma dönemine dayanan Ürünlü Mahallesi’ndeki tarihi hamamı restore etti. Nilüfer Belediyesi’nin dış cephe ve çatısını özgün olarak restore ettiği Osmanlı döneminden günümüze kalan tarihi Kite-Ürünlü Hamamı’nın açılışı törenle yapıldı.

Kadınların ev ekonomisine katkıda bulunacakları alan haline getirilen Ürünlü Hamamı’nın açılışı na Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, CHP Bursa milletvekilleri Lale Karabıyık, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreninde son günlerde yaşanan terör olaylarına “Terörü ve destekçilerini lanetliyoruz” yazılı şapka ve siyah kurdelelerle tepki gösterildi. Törende şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Başkan Mustafa Bozbey, Ürünlü’nün yüzyıllar boyunca üretim bölgesi olduğunu söyledi. Bölgenin tarihi özelliklerine dikkat çeken Başkan Bozbey, “Ürünlü Mahallesi’nin geçmişi Roma dönemine dayanır. Bu yerleşim bölgesi, Bizans döneminde de Kite Tekfurluğu adı altında, uzunca yıllar bölgenin en önemli yerleşim ve idare birimi olmuştur. Öyle ki Kite, Osmanlılar tarafından 1324’te fethedildiğinde Gemlik ve Mudanya bile bu tekfurluğa bağlıydı. Tekfurluk döneminden kalma Kite Kalesi kalıntılarına bugün de rastlamak mümkün. 6 yüz yıllık Osmanlı döneminden geride kalanlardan biri de bugün açılışını yaptığımız, Belediyemiz tarafından dış cephe ve çatısı özgün olarak restore edilmiş olan Kite-Ürünlü Hamamı’dır. Bu hamamın iç mekanı Ürünlü Kadın Dayanışma Derneği tarafından kullanılmak üzere restore edildi. Ben inanıyorum ki Ürünlü’nün birbirinden yetenekli kadınları, burada yerel ürünleriyle gönülleri fethedecektir” dedi.
Başkan Bozbey, tarihi Ürünlü Hamamı’nın yanında bulunan eski yapının da kamulaştırılarak restore edileceğini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR