Tarihte bir ilk! Dünya izliyor...
Onlarca savaş uçağı ve helikopter aynı anda havalandı, corona virüs salgını 75 yıl sonra bir ilkin yaşanmasına yol açtı.
DÜNYA , 09 Mayıs 2020 Cumartesi, 14:13
Tarihte bir ilk! Dünya izliyor...

Corona virüs salgını 75 yıl sonra bir ilkin yaşanmasına yol açtı, dünyanın gözünü çevirdiği ülkeden çarpıcı fotoğraflar geliyor.

II. Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı kazanılan zaferin 75. yılını kutlayan Rusya'da, ilk kez başkent Moskova'daki Kızıl Meydan'da kimseler yoktu.

Rus lider Vladimir Putin'in tarihte ilk kez ertelediği törenlerin yerine, Zafer Günü'nde savaş uçakları ve helikopterler Moskova semalarında uçtu.

Resmi törenin ilk adımı, Rusya lideri Vladimir Putin'in Kremlin Sarayı'nın dış duvarındaki Ebedi Ateş Anıtı'na çiçek koyması oldu.

Maske takmadığı dikkat çeken Vladimir Putin'in tören sırasında askerlerle arasında mesafe bıraktığı göze çarptı.

75 savaş uçağı ve helikopterin gösterisi ise, en ağır helikopter Mi-26'nın gökyüzünde görünmesiyle başladı.

Moskova semalarında uçan diğer helikopterler ise Mi-8, Mi-35, Ka-52 ve Mi-28N vardı.

Sahne alan ilk savaş uçağı A-50U oldu. Peşinden İl-76MD, Tu-95MS uzun menzilli bombardıman uçakları, Tu-22MZ stratejik savaş uçakları ve Tu-160 bombardıman uçağı izledi.

Rus ordusunun diğer savaş uçakları Su-30SM, Su-34, Su-35S, SU-24, MiG-29, Mig-31, Tu-22M3, AN-12, An Il-78, A Tu-160 da uçuş gerçekleştirdi.

Rus medyası, Moskova semalarında uçan Mig-31'lerin Kinjal süpersonik füzeleriyle donatılmış olduğunu bildiriyor.

Uluslararası haber ajansları, Kızıl Meydan'da geçen yıl ve bugün aynı açıdan çekilen kareleri servis ediyor.

Rusya lideri Putin, Zafer Bayramı konuşmasında "Manevi değeri asla değişmeyecek, bu bizim gururumuz. Zamanın onların cesareti, birliği, haysiyeti ve çelik gibi ruhu üzerinde hiçbir hükmü yoktur" deyip ekledi:

"75 yıl önce, 9 Mayıs 1945'te Kızıl Ordu, 20. yüzyılın trajedisine son verdi, tarihteki en çetin muharebeyi zaferle tamamladı. Bu, tüm Sovyet halkı için adil, kahramanca ve fedakarcaydı.

Bu zafer, Nazizm'in sonunu getirdi, milyonlarca insana ölüm, keder ve acı çektiren bu korkunç gücü dağıttı. Savaştan çıkarılan dersleri hatırlıyoruz.

Bir kez daha altını çizmek isterim ki, Rusya ordusunu ve donanmasını geliştirmeye yönelik tüm planlar hayata geçirilecek. Rusya Silahlı Kuvvetleri, en modern teçhizatla donatılıyor ve donatılacak.

Yaşasın muzaffer halkımız, yaşasın Rusya'nın yiğit ordusu. Zafer Bayramınız kutlu olsun!"

Rus liderin konuşmasının ardından savaşta hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Putin daha sonra, Devlet Başkanlığı Alayı'nın Zafer'in düzenlediği geçit törenini izleyip tören taburunu selamladı.

Rusya'da ilk kez İkinci Dünya Savaşı kahramanlarının anıldığı Ölümsüz Alay yürüyüşü de corona virüs nedeniyle online olarak düzenlendi.

Rus ordusunda halihazırda corona virüse yakalanan 1576 asker bulunuyor. Askeri okullarda ise 1380 vaka var.

Nisan ayındaki provalarda binlerce askerin karantinaya alınması üzerine Putin geçit törenini iptal etmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR