Tayland'daki saldırının faili Türk çıktı
Tayland polisi, 17 Ağustos'ta 20 kişinin hayatını kaybettiği Bangkok'taki tapınak saldırısıyla ilgili bir kişinin tutuklandığını açıkladı. Polis yetkilileri, yakalanan şüphelinin "Bir çok pasaport taşıyan Türk vatandaşı olduğunu" açıkladı.
DÜNYA , 29 Ağustos 2015 Cumartesi, 15:02
Tayland'daki saldırının faili Türk çıktı
AFP'nin haberine göre; Ulusal Polis Servisi Genel Müdür Yardımcısı Chaktip Chaijinda, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, bir kişinin gözaltında olduğunu söylerken, "yakalanan şahsın yaşadığı dairede bomba yapımında kullanılan malzemeler bulunduğunu" belirtti. Chaijinda, söz konusu şüphelinin bombalı saldırıyla bağlantılı olduğunun tahmin edildiğini vurguladı. 

İç Güvenlik Operasyonları Birimi Sözcüsü Albay Banphot Phunphien, "yakalanan şahsın Türk vatandaşı olduğunu ve birçok pasaport taşıdığını" açıkladı. Sözcü, "Saldırganın bu denli çok pasaport taşımasının sıra dışı olduğunu da" sözlerine ekledi.

Öte yandan, yerel basında yer alan haberlerde, operasyon sonucu aralarında Türk pasaportunun da bulunduğu çok sayıda sahte pasaport bulunduğu iddia edildi.

AFP'nin haberinde Adem K. adına düzenlenen bir pasaport görselinin medyadayayınlandığı belirtildi. Fotoğrafıyla birlikte tüm bilgileri görülen saldırganun 28 yaşında olduğu anlaşılıyor.

Associated Press'in haberine göre; Polis Sözcüsü Prawat Thawornsiri ise yakalanan şüphelinin yabancı olduğunu belirtirken, saldırganın Türk pasaportu taşıdığı yönündeki iddialara ilişkin bir açıklama yapmadı. Saldırının ardından olayı "Tayland'ın yaşadığı en kötü saldırı" olarak nitelendiren Başbakan Prayuth Chan-ocha, güvenlik kamerası görüntülerinde bir şüphelinin belirlendiğini açıklamıştı. 

Tayland polisi tarafından yayınlanan fotoğraflarda, sırt çantası taşıyan sarı tişörtlü bir adamın, çantayı patlamanın yaşandığı bölgeye bıraktığı görülüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR