Tehdit gibi açıklama
Yaşadıkları ücret adaletsizliğine isyan ederek büyük bir direnişe imza atan binlerce metal emekçisi Türk Metal Sendikası'ndan istifa etmişti. Yaşanan süreçte Türk Metal'in emekçilere yönelik tepki çeken açıklamalarına bir yenisi daha eklendi. Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mesut Gezer, "'Oy kaybı korkusuyla müdahale edilmiyor" dedi ve ekledi: Bu adamlar kapının önüne konduğunda şimdi destek veren belediyeler, oy isteyenler karşılasın ihtiyaçlarını bakalım!
BURSA , 19 Mayıs 2015 Salı, 10:44
Tehdit gibi açıklama
Bursa'da Reno, Tofaş, Coşkunöz ve Mako'da üretimi durduran emekçiler tarihi bir direnişe imza atıyorlar. Türk Metal Sendikası'nın Genel Başkan' Yardımcısı Mesut Gezer'den de tehdit gibi mesajlar geldi.

Mesut Gezer'e göre işçilere oy kaybı korkusuyla müdahale edilmiyor! Gezer, "Eylemcilerin yaptıkları hareketler kitlesel harekete dönmeye başladı. Geçmiş dönemde yaşadığımız Gezi olayları gibi işçilerin de Gezi'si olsun diyerek mi  birileri bunu tetikledi, onu anlamakta zorlanıyoruz" dedi.

Bosch'un sürecinin farklı olduğunu iddia eden Gezer, "Bosch'da iyi bir sözleşme yaptık, ilk defa bir sendika masa başında istediğini fazlasıyla aldı bunun karşılığında hak etmediği bir sürece dahil oldu. İki şeyi bunlara güzel anlatamadık. Rakip sendika Birleşik Metal'in sürecini ve Bosh sürecini. Eğer ben Bosh sürecini bu insanlara zafer sözleşmesi olarak adlandırsaydım işin süreci farklı olacaktı. İşçiyi dahil etmedik, orada eksiğimiz var" dedi.

Hükümetin oy kaybı korkusuyla müdahale etmediğini öne süren Gezer, "Diğer siyasi partilerin milletvekili adayları geliyor hepsi 'yanınızdayız' diyor. Niye yanındasın? Bu adam sözleşmeye mi oturmuş, biten sözleşme için pazarlık yapıyor. Bu adamlar kapının önüne konduğunda şimdi destek veren belediyeler, oy isteyenler karşılasın ihtiyaçlarını bakalım. Hiçbiri gelmez" diye konuştu.  

Emekçiler, Gezer'in bu açıklamalarına "İşçi sendikasının temsilcisi emekçiye müdahaleye yeşil ışık yakıyor adeta! Yarın kapının önüne konulmamızdan söz ediyor! Diyecek kelime bulamıyoruz" sözleriyle tepki gösterdiler. 

Öte yandan şu an Tofaş'ın saat ücreti ortalamasının 10.04 TL, Renault'un 9.83 TL, Bosch'un ise 9.43 TL olduğunu belirten Gezer şunları söyledi:

"Yıllarca Bosch bu ortalamaların altında kaldığı için bu sıkıntıları çektik. 38 ayda 53 boşanma var, 863 kişi işinden ayrılmış, icralıklar hacizlikler. TOFAŞ CEO'sunun açıklaması kafalarda soru işaretleri bıraktı. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bu sözleşmeyi MESS'le sadece Türk Metal yapmadı, MESS'e bağlı bir sürü sendika var. Bu kelebek etkisi yaratır, ülkenin içindeki kaosu büyütür diyerekten bu süreç delinemez. Ben onunla nikah yapmışım. Sözleşmeyi yapalı 9 ay olmuş, ikinci zammı almışım tepki yoktu. Valilik'in alanları boşaltması, insanların aileleriyle konuşması gerekiyor."  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR