Teksas emniyetinde cinsel taciz skandalı!
ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin muhafazakar tabanının kalesi Teksas eyaletinde kadın polislerin insan kaçakçılarını yakalamak için düzenlenen partilerde fahişe rolü oynarken mütemadiyen erkek meslektaşlarının cinsel saldırısına uğraması skandalı patlak verdi.
DÜNYA , 25 Mayıs 2021 Salı, 20:47
Teksas emniyetinde cinsel taciz skandalı!

Maço kültürünün hakim olduğu başına buyruk Teksas eyaletinde, Harris bölgesi birinci karakolu insan kaçakçılığıyla mücadele birimi tarafından işe alınan Latin Amerikalı dört genç kadın, iş görüşmesinden operasyon hazırlığına ve gizli görevin icrasına dek her aşamada sürekli olarak üst rütbeli erkek polislerin cinsel tacizine ve saldırısına uğradıkları suçlamasında bulundu. Dört kadın polis, bu suçlamayla Harris bölgesinin polis müdürü Alan Rosen, müdür yardımcısı Chris Gore ve teğmen Shane Rigdon'a karşı federal dava açtı.

Washington Post gazetesinin incelediği dava başvurusuna göre, hiçbir eğitim verilmeden gizli görev için sivil polis olarak işe alınan dört kadına iş görüşmesinde "Bu iş için gerekenler sende var mı" diye soruldu. Çok geçmeden gerekenin insan kaçakçılarını yakalamak için düzenlenen bekarlığa veda partilerinde sarhoş erkek meslektaşlarının yanında fahişe gibi davranma, dekolte giyinme, aşırı derecede içme olduğunu öğrenen kadınlara tutuklamaların gerçekleşmesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaları talimatı verildi.

Bu partilere katılan üst rütbeli erkek polislerin diğer personelin gözü önünde kendilerine defalarca cinsel saldırıda bulunduğunu söyleyen kadınlar, bu muameleden şikayette bulunup görev değişikliği talep ettiklerinde rütbelerinin indirildiğini ve alay edildiklerini belirtti.Kadınların çok ayrıntılı betimledikleri suçlamaları inkar eden Rosen, Houston Chronicle gazetesine yaptığı açıklamada, cinsel saldırı ve tacize karşı sıfır hoşgörü uyguladığını, düşmanca bir çalışma ortamına asla izin vermeyeceğini savundu. Suçlamaları öğrenince iç soruşturma açtığını ve insan kaçakçılığıyla mücadele biriminin üst düzeyinde değişikliğe gittiğini söyleyen polis müdürü, "Bugüne dek bu davacılardan hiçbiri resmi bir şikayette bulunmadı. Her birine güvenli bir ortamda endişelerini dile getirme fırsatı verildi. O beyanlarla davadaki iddialar çelişiyor" dedi.

2019-2020'de göreve alınan dört kadın ise basın toplantısı düzenleyerek dava açtıklarını duyurdu. İçlerinden biri "Bugün güce karşı gerçeği söylemek için buradayız ki, başka kadınların veya çocukların başına bir daha böyle bir şey gelmesin" dedi. Maddi tazminat talep eden kadınlar, davayla polis teşkilatında erkeklerin cinsel saldırı ve taciz uygulamalarının durmasını hedeflediklerini belirtti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR