"Texbridge Asya ve Avrupa arasında köprü olacak"
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından 'Texbridge Çalıştayı' düzenlendi.
EKONOMİ , 13 Mayıs 2012 Pazar, 11:50
"Texbridge Asya ve Avrupa arasında köprü olacak"
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin kumaş ve tekstil aksesuarları alanındaki tek fuarı olan Texbridge İstanbul Kumaş ve Aksesuarları Fuarı'nın 5 yıl içinde dünyanın en saygın kumaş fuarlarından biri haline geldiğini belirterek, "Texbridge fuarı Asya ve Avrupa arasında köprü olacak" dedi.

Sektörün üst düzey yöneticileri, firma sahipleri, devlet temsilcileri, birlik başkanları ve dernek başkanlarının katıldığı Çalıştay İstanbul WOW Otel'de gerçekleştirildi. Çalıştay'da Türkiye'nin tekstil ve hammaddeleri sektöründe 2023 ihracat stratejisi ile belirlenen hedeflere ulaşılmasını desteklemek, en fazla ihracat yapan ilk 5 ülke arasına girebilmesi sağlamak ve dünya tekstil piyasasında kendi markalarıyla güçlü, saygın ve kalıcı bir yer alma amacını desteklemek adına karşılıklı görüş ve önerilerle yapılabilecekler ele alındı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Emekli Müsteşar Yardımcısı Niyaz İlter'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantın açılışında söz alan UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 10 yıllık aranın ardından Ekim 2011'de ilki ve bu yıl 31 Ekim'de üçüncüsü gerçekleştirilecek olan fuarın, Türkiye ile Asya ve Avrupa arasında bir tekstil köprüsü olacağını söyledi. Burkay, mükemmel bir fuar organizasyonunun nasıl olacağı hakkında önemli fikirler elde ettiklerini ifade etti. Burkay sözlerine şöyle devam etti:

"Ailemizden sonra gelen en önemli şey işimiz ve işimizle ilgili çok önemli alanlardan biri de fuarlar. Bu noktada ortaya koyacağımız fikir ve projelerin şekillenmesinde bu tür toplantılar son derece gerekli. Fuarlarımızda ne kadar güçlü olursak, sektörümüzde de o kadar güçlü oluruz. Tekstil sektörü ihracatının yüzde 60-65'ini oluşturan kumaş sektöründe uluslararası boyutta bir fuara sahip olmamamız büyük bir eksiklikti. Dünyada bu alandaki başarılı uygulamaları Texbridge'de hayata geçirmeliyiz"BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR