Timsah Arena'ya 50 milyon TL ek kaynak talebi
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yapımı süren Timsah Arena için Spor Genel Müdürlüğü bütçesinden herhangi bir kaynak aktarımının söz konusu olmadığını, Kalkınma Bakanlığı’ndan 50 milyon TL ek ödenek talebinde bulunduklarını açıkladı.
BURSASPOR , 21 Mayıs 2012 Pazartesi, 17:23
Timsah Arena'ya 50 milyon TL ek kaynak talebi

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz’ün Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Bursa’ya yönelik yatırımlarıyla ilgili yöneltiği sorulara Bakan Suat Kılıç’tan cevap geldi. Demiröz’ün, "Bakanlığınız ile TOKİ arasında 8 kentte 9 stadyum yapımı konusunda protokol imzalandığını biliyoruz. Bu kentlerdeki stadların inşaatında devlet finansman ve destek sağlarken Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nun finansmanına bakanlığınız destek sağlayacak mı?" şeklindeki sorusuna Bakan Suat Kılıç cevap verdi. Yapılan protokol gereği stadın 49 yıllığına Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edileceğini, tüm gelirlerin Belediye’ye ait olacağını ifade eden Bakan Kılıç, "Spor Genel Müdürlüğümüz ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokolle, söz konusu taşınmazlar ve üzerine inşa edilecek tesisin 49 yıl süre ile Belediye’ye bedelsiz tahsisi kapsamında, UEFA ve FIFA kriterlerine uygun olarak 45 bin seyirci kapasiteli bir stadyum yapılması kararlaştırılmıştır. Protokol gereği Spor Genel Müdürlüğü bütçesinden herhangi bir kaynak aktarılması söz konusu olmayıp, stadyumun, bitiminden itibaren 49 yıl süre ile Belediye’ye tahsis edileceğinden, tüm gelirleri belediyeye ait olacaktır. Ayrıca, stadyumun Bursa iline ve Türk sporuna sağlayacağı katkı da düşünülerek, bakanlığımız aracılığıyla Kalkınma Bakanlığı’ndan 50 milyon TL ödenek talebinde bulunulmuştur” diye konuştu.


"NİLÜFER SPOR SALONU 2 YIL İÇİNDE BİTECEK"

Kapasitesi 5 binden 7 bin 500 seyirci kapasitesine çıkarılan salonla ilgili ihalenin tamamlandığını ve yer tesliminin yapıldığını kaydeden Suat Kılıç, inşaatın 2 yıl içerisinde bitirilmesinin planlandığını ve 2012 yılı yatırım programında 12.5 milyon TL ödenek ayrıldığını bildirdi. 2012 yılı içinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılan Büyükorhan ve Harmancık ilçeleri spor salonları ile İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla yaptırılan Çok Amaçlı Spor Salonu’nun hizmete gireceğini vurgulayan Suat Kılıç, ayrıca Osmangazi Spor Kamp Eğitim Merkezi ve Nilüfer Gençlik Merkezi proje çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR