TIR'da 775 kilogram eroin ele geçirildi
Gümrük Muhafaza ekiplerince Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda bir TIR'da yapılan aramada 775 kilo 75 gram eroin ele geçirildi.
GÜNDEM , 02 Mayıs 2017 Salı, 21:10
TIR'da 775 kilogram eroin ele geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'den Bulgaristan'a gitmek üzere Hamzabeyli Sınır Kapısı'na gelen, İran uyruklu Akbar Ebrahimzadeh'in sürücülüğünü yaptığı ve Jafer Sami Keshmesh Topeh'in ikinci şoför olarak bulunduğu, plastik yapımında kullanılan "tz" madde taşıyan TIR, risk analizi kapsamında x-ray taramasına sevk edildi. Eroinin, aynı yoğunluktaki toz formunda yasal yükün arasına gizlenmiş olması sebebiyle taramada şüpheli yoğunluğa rastlanmadı ancak tedirgin ve şüpheli tavırlar sergileyen araç sürücüleri, görevli memurların dikkati ve tecrübesi sayesinde yakalandı.

X-ray taramasının ardından dedektör köpekler ve diğer yardımcı kontrol ekipmanlarıyla aracın detaylı aramasının yapılması kararlaştırılarak araç, arama hangarına alındı. Narkotik dedektör köpekler Zeus, Thea ve Benga ile yapılan aramada dedektör köpeklerin TIR dorsesinin belirli bölgelerine aşırı tepki vermesi üzerine dorsenin açılarak yükün incelenmesi kararlaştırıldı.

Gümrük Muhafaza ve Gümrük Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla yapılan incelemede araç içerisinde bulunan toplam 825 torba tek tek açılarak kontrol edildi. Kontrol sonucunda 31 torba içerisinde aynı mahiyetteki yasal yükün içerisine gizlenmiş kahverengi toz madde olduğu belirlendi. Şüpheli maddeden alınan numunenin narkotik madde tespit cihazıyla analiz edilmesi sonucu maddenin eroin olduğu belirlendi.

Ele geçirilen toplam 775 kilo 75 gram eroine ve uyuşturucu taşımasında kullanılan TIR'a el konuldu. Şüpheli araç sürücüleri ise Hamzabeyli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerince göz altına alınarak Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ele geçirilen 775 kilo 75 gram eroinin, ekipler tarafından bugüne kadar Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda tek seferde yapılan en büyük uyuşturucu yakalaması olduğu belirtildi.

Gözaltına alınan şüpheli Ebrahimzadeh ve Topeh adliyeye sevk edildi.

"Uyuşturucu nasıl yüklendi bilemiyorum"

Edirne Sulh Ceza Hakimliği'ndeki yargılanmaları sırasında Topeh, yaptığı savunmada suçsuz olduğunu belirtti.

TIR'da cam yüklü olduğunu bildiklerini ifade eden Topeh, "Akbar'ın amca oğlu, kuzeninin acemi olduğu için kendisine yoldaşlık etmemi istedi. Benim cam yüklü TIR'ı başka bir şoföre verip, Akbar'la yola devam ettim. Verdiğimiz molalarda aracın başından hiç ayrılmadık, Gürbulak'taki incelemede de herhangi bir şey bulunamadı. Uyuşturucu nasıl yüklendi bilemiyorum." dedi.

Ebrahimzadeh de suçsuz olduğunu öne sürdü.

Avukatlardan Eray Kozan da müvekkili Ebrahimzadeh'in savunmasına katıldığını ifade ederek, "Uyuşturucu çuvallar içerisinde koruyucu plastikle kaplanmıştır. Gürbulak'ta x-ray taramasından geçirilmiştir. Gümrük memurlarının tespit edemediği hususta müvekkilimin vakıf olması düşünülemez. Firma sahipleri, yükleyici firma şüpheli olarak dinlenilmelidir." diye savunma yaptı.

Hakimlik, şüphelileri "Uyuşturucu ihraç etmek" suçundan tutukladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR