TOGG ne demek, açılımı nedir? Yerli otomobilin üretileceği Gemlik nerede?
Yerli otomobil TOGG için 18 Temmuz dönüm noktalarından biri olacak. Fabrikanın temellerinin atılacağı günde yeniliğe yolculuk yapmak isteyen kişilerin isimleri de temelde olacak. Peki, yerli otomobilin üretileceği Gemlik nerede ve TOGG ne demek?
GÜNDEM , 18 Temmuz 2020 Cumartesi, 13:56
TOGG ne demek, açılımı nedir? Yerli otomobilin üretileceği Gemlik nerede?

Yerli otomobilin üretimi ile ilgili tüm detaylar netleşti. TOGG fabrikasının temeline koyulacak kapsülde adının geçmesini isteyenler "yeniliktebendevarim.com" adresinden isimlerini yazdırabilecekler. Peki, fabrika tam olarak nerede kuruluyor?

TOGG NEDİR, AÇILIMI NE DEMEK?

TOGG, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kısaltması olarak biliniyor. Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu ve TOBB tarafından oluşturulan grup yerli otomobili üretecek.

YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK, GEMLİK HANGİ ŞEHİRDE?

Türkiye'nin yüksek teknolojili ilk yerli otomobilinin üretileceği fabrikanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Bursa'da kurulacağı kesinleşmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde yerli otomobilin tanıtımında yaptığı açıklamayla fabrikanın Gemlik ilçesi Haralar bölgesinde kurulacağını açıkladı.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam tutarının ise 22 milyar olacağı belirtildi.

Bursa'nın Gemlik ilçesi Haralar bölgesi, limana, serbest bölgeye ve tedarik sanayiye yakın olmasıyla biliniyor. Tesisin kurulacağı alanın, TSK'ya ait 4 milyon metrekarelik arazi olması dolayısıyla tercih edildiği belirtildi. 22 milyar lira ile kurulacak olan yerli otomobil üretim tesisinde ise 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR