Trump dünyaya resmen duyurdu! Sonlandırıldı...
ABD Başkanı Trump, 'Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz.' dedi.
DÜNYA , 29 Mayıs 2020 Cuma, 22:10
Trump dünyaya resmen duyurdu! Sonlandırıldı...

Trump'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz.

"Çin, bizim sanayi sırlarımızı çalmak için birçok şey yaptı. bugün kendi ulusumuzu daha iyi korumak için bir şeyler açıklayacağım ve Çin'den bazılarının ülkemize girmesine engel olacağım. ABD yatırımcılarını korumamız gerekiyor. Çin finansmanları onlara zarar vermemeli. ABD en iyi ekonomisi olan ülke konumunu korumalı. Bu hafta Çin, Hong Kong üzerinde ulusal yasa tasarısı geçirdi. Pekin sorumluluklarını yerine getirmiyor.

"ABD'liler çok zorlu olan durumu çözmek için birçok önlem aldı. Birleşik Krallık ile yapılan bir anlaşma vardı, çok açık şekilde Hong Kong üzerindeki hakkın yönergesi var ve bunun bitmesi için daha 29 yıl var. Bu Hong Kong halkına yapılan bir trajedidir. Çin ulusal güvenliğini koruduğunu iddia ediyor ama gerçek şu ki Hong Kong zaten güvenli bir toplumdu, Pekin'in kararı bunu tersine çeviriyor. Çin'in yaptığı şeyler ve son dönemde de yaptığı şeyler ulusların kendi toprak bütünlüğüne karıştığını görüyoruz.

"Kendi yönetimimi süreci başlatması için görevlendiriyorum, Hong Kong'un özel statüsünün geri alınabilmesi için görev veriyorum. Hong Kong'la yaptığımız her şey için istisna olmadan bunlar uygulanacak. Hong Kong'a seyahat uyarısı da yapacağız. Hong Kong Çin'den ayrı bir yer olarak görülmeyecek. Hong Kong'un özgürlüğü ayaklar altına alınmaktadır. 10 yıldan fazla bir süredir 1997'de İngiliz halkı kendi bayrağını dikti, Çin aynı şeyi yaptı. Hong Kong'daki halk kendi kimliğinden gurur duyuyordu. Çin gittikçe yıllar boyunca dinamik bir şehre zarar verdi. Dünyanın geri kalanı iyimserlik içerisindeydi."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR