Türk Büyükelçi hesap verecek
AB'nin 3 yıl aradan sonra Türkiye ile yeni bir müzakere başlığı açmasına engel olan Almanya ile siyasi kriz yaşanıyor. Bağış'ın Merkel'e yönelik açıklamaları sonrası, Türk Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin'de Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.
DÜNYA , 21 Haziran 2013 Cuma, 14:11
Türk Büyükelçi hesap verecek

Alman Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yer alan habere göre, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, izahat vermesi için Alman Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Der Spiegel'in haberi göre, Türk Büyükelçi Karslıoğlu'nun Almanya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşme saati Türkiye saatiyle 14.30. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, bir ziyaret için Ukrayna'da olduğu için Karslıoğlu'yla diğer Alman yetkililer görüşecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Türk polisinin göstericilere karşı tutumunu eleştirmişti.

AB'nin 3 yıl aradan sonra Türiye ile "Bölgesel Politikalar" faslını açma girişimi Almanya ve Hollanda engeline takılmıştı.

Almanya'nın engellemesi sonrası Avrupa Birliği ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir. Daha önce bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy'nin sonu pek hayırlı olmadı” demişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR