Türkiye aynen iade etti
Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen ve Türkiye’den 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak tanımasını talep eden karar Türkiye’nin Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği tarafından AP’ye iade edildi.
GÜNDEM , 01 Mayıs 2015 Cuma, 04:16
Türkiye aynen iade etti
AP Genel Sekreteri imzasıyla 29 Nisan’da AB Daimi Temsilciliği’ne ulaşan karar Türkiye’den gelen talimat çerçevesinde Ankara’ya iletilmeksizin AP’ye geri gönderildi. AP Genel Sekreteri’ne iletilen mektupta kararın tek taraflı olduğu ve bu tür kararları parlamentoların almaması gerektiği gibi vurgulara da yer verildi.

Son dönemde AP’den çıkan hemen hemen tüm Türkiye bağlantılı kararlar geri gönderildi. Geri gönderme uygulamasına Gezi Parkı olayları konusunda alınan kararla başlandı. Sonrasında Rum Kesimi’nin münhasır ekonomik bölgedeki faaliyetleriyle ilgili kararlar ve 14 Aralık’ta bazı medya kuruluşlarına yönelik operasyon üzerine hazırlanan basın özgürlüğüyle ilgili karar AP’ye iade edilmişti.

AP, 15 Nisan’da 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelediği ve Türkiye’ye geçmişiyle yüzleşerek “tanıma” çağrısı yaptığı kararı ezici çoğunlukla kabul etmişti. AP’nin herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan kararına ilişkin oturumda Türkiye’ye yönelik sert eleştiriler gündeme gelirken Ankara da belgenin “yok hükmünde” olduğunu ilan etmişti.

Türkiye’nin beğenmediği ve taraflı bulduğu belgeleri geri göndermesi sembolik bir tepki olma özelliği taşıyor. AP kanadında bu uygulamanın etki yarattığını söylemek ise pek mümkün değil.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR