"Türkiye'de az al çok öde dönemi yaşanıyor"
Türkiye'de gıda fiyatlarındaki sert artış, dünya medyasının da gündemine girdi. Reuters, Türkiye'de temel gıda maddelerinin çok pahalandığını, Erdoğan'ın başka bir adım atmasının gerekebileceğini yazdı.
EKONOMİ , 15 Ocak 2021 Cuma, 20:57
"Türkiye'de az al çok öde dönemi yaşanıyor"

Türkiye'de gıda ürünlerinin fiyatları o kadar yükseldi ki bazı insanlar fiyat artışından etkilenmemek için tüm paralarını pirinç ve makarna stoğu yapmak için kullanmaya başladı. Anne babalar daha ucuz bebe bisküvilerine yönelirken, yumurtanın fiyatı bir yılda neredeyse iki katına çıktı. Sosyal medyada evlilik tekliflerinde nişan yüzüğü yerine kızartma yağı verildiğini gösteren görseller dolaşmaya başladı.

'ÖZELLİKLE DE BEBEK MAMALARI...'

İstanbul'da yaşayan ve güvenlik görevlisi olan ve kısa çalışma ödeneği alan 43 yaşındaki üç çocuk babası Hüseyin Duran, "En ucuz markalardan sadece karnımızı doyuracak kadar ürün alabiliyoruz. Tüm gıda ürünlerinin fiyatları yükseliyor özellikle de bebek mamaları" dedi. Duran "Çocuklarım için endişeleniyorum. Mutfak masrafları, kira ve kredi ödemeleri derken para bitiveriyor" dedi.

DÜNYADAN AYRIŞTI

Tüm dünyada salgının ekonomileri tahrip ettiği ve sıfıra yakın enflasyonun yaşandığı bir ortamda Türkiye'de tüketici fiyatlarında yıllık bazda %15 artış yaşandı. Türkiye gelişmekte olan ülke piyasalarında tüketici fiyatlarındaki artışta Arjantin'in ardından ikinci sırada, OECD ülkelerinde ise açık ara zirvede bulunuyor.

GIDA ENFLASYONU YÜZDE 20'NİN ÜZERİNDE

Artan mazot ve gübre fiyatlarına kurak iklimin de eklenmesiyle gıda ürünleri bir önceki seneye kıyasla %20'den fazla yükseldi. Ekonomistler, Türk lirasındaki rekor seviyedeki değer kaybı nedeniyle gıda ithalatı maliyetinin 9 milyar dolar seviyesine ulaştığına dikkat çekiyorlar.

FAİZ ARTIŞI EKONOMİYİ YAVAŞLATIYOR, ERDOĞAN BAŞKA ADIM ATABİLİR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan pek istemese de, faizlerin artırılmasını kabul ederken; faiz artışı, aşı uygulaması başlarken ekonominin corona virüsünün etkilerinden kurtulmasını yavaşlatıyor. Erdoğan'ın Kasım ayında atadığı Merkez Bankası (TCMB) Başkanı enflasyonu kontrol altına alma sözü verse de, anketlerin kazanın giderek kaynamadığını göstermesi Erdoğan'ın temel yaşam giderleri konusunda başka bir adım atmasını gerektirebilir. Reuters'a konuşan bir yetkili hükümetin 2021 yılında enflasyonun zorlu olmasını beklediğini ve yakından takip izlenmesi gerektiğini söyledi.

'TÜRKİYE AĞIR STAGFLASYONLA BOĞUŞUYOR'

Capital Intelligence Ratings'ten Yesenn El-Radhi koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasaklarının ve yüksek borçlanma maliyetlerinin hakim olduğu bir ortamda Türkiye halen "ağır bir stagflasyon ile boğuşuyor" dedi. El-Radhi "Küresel emtia fiyatlarındaki artış ve liradaki sert değer kaybının fiyatlara geç yansıması nedeniyle enflasyon baskısı yüksek olmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

ALIŞVERİŞ TORBALARI HAFİFLEDİ

Türkiyeliler için insanları eve kapatan ve gelirlerin ciddi oranda azalmasına neden olan salgının yanı sıra, market alışverişine gitmek de bir mutsuzluk kaynağı haline geldi. Patlıcan, portakal ve ayçiçek yağı fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla %50 yükseldi.Soyadının açıklanmasını istemeyen 31 yaşındaki Pınar, "Üç dört ay alışverişe gitmemek için her şeyi toptan alıyorum. Alışveriş için markete her gittiğimde torbaya daha az ürün giriyor ama ödediğim para artıyor" dedi. İşten çıkarmalar yasaklandığı için kısa çalışma ödeneği ile geçinen bir aşçı olan Pınar aldığı paranın yalnızca kira ve faturalara yettiğini söyledi. Pınar, "Birçok uykusuz gece geçirdim. Sanırım sonunda ben de işsiz kalacağım" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR