Türkiye'den Irak'ın nota hamlesine yanıt!
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Bağdat Büyükelçimizin Irak Dışişleri Bakanlığına çağrılması hakkında açıklamada bulundu. Aksoy, "Terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe operasyonlara devam edilecektir." dedi.
GÜNDEM , 15 Aralık 2018 Cumartesi, 11:15
Türkiye'den Irak'ın nota hamlesine yanıt!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, TSK'nın Irak topraklarındaki PKKunsurlarına karşı düzenlediği operasyonlar ve Bağdat Büyükelçimizin Irak Dışişleri Bakanlığına çağrılması hakkında açıklamada bulundu. Aksoy, " Türkiye'nin güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe terörle mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'un açıklamasından satır başları şöyle:

"TÜRKİYE İÇİN ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ"

PKK terör örgütü, uzun yıllardır konuşlandığı Irak topraklarını ülkemize saldırılar amacıyla üs olarak kullanmaktadır. Bu saldırılar sonucunda onbinlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. PKK terör örgütünün Irak ve Suriyetopraklarındaki faaliyetleri Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi haline gelmiştir.

"IRAK, PKK KONUSUNDA ÜZERİNE DÜŞEN SORUMLUĞU YERİNE GETİRMELİ"

Irak hükümetine PKK terör örgütünün faaliyetlerinin engellenmesi konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği bugüne kadar birçok kez hatırlatılmıştır. Nitekim, Irak Anayasasının 7. maddesi, Irak Hükümetini Irak topraklarının komşu ülkelere saldırılar için üs olarak kullanılmasını engellemekle yükümlü kılmaktadır.

"IRAK'TAN SOMUT İŞBİRLİĞİ BEKLENMEKTEDİR"

İyi komşuluk ilişkilerinin ve terörizmin her türlüsüne karşı uluslararası işbirliğinin genel ilkeleri çerçevesinde, Türkiye terörle mücadelede sorumluluklarını yerine getirmektedir. Bu anlayışla Irak'a terör örgütleriyle mücadelesinde her türlü destek verilmektedir. Irak'tan da aynı anlayış ve somut işbirliği beklenmektedir.

"MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZA DAYANARAK KARŞILIK VERMEKTEYİZ"

Irak makamlarının terörle mücadelede gerekeni yapmadığı durumlarda, Silahlı Kuvvetlerimiz PKK terör örgütünün Irak topraklarından ülkemize yönelen saldırılarına BM Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımıza dayanarak karşılık vermektedir.

"OPERASYONLARA DEVAM EDİLECEKTİR"

Son olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Aralık 2018 tarihinde Irak'ta Sincar ve Karacak Dağı'nda terörist unsurların yuvalandığı alanlara düzenlenen operasyonlarda PKK terör örgütüne ağır darbe vurulmuştur. Operasyonlar sırasında sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. Türkiye'nin güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe terörle mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR