Türkiye, koronavirüs salgınında dünyada kaçıncı sırada?
Türkiye, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında nüfusuna oranla yapılan sıralamada dünyada vaka sayısında 54., can kaybı sayısında 75. sırada yer alıyor. Mutlak rakamlarda ise Türkiye, vaka sayısında 6'ncı, can kaybında ise 19'uncu sırada bulunuyor.
DÜNYA , 18 Aralık 2020 Cuma, 21:48
Türkiye, koronavirüs salgınında dünyada kaçıncı sırada?

Çeşitli konularda eş zamanlı istatistikler sağlayan Worldometers'ta paylaşılan küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs tanısı konanların ve virüs nedeniyle ölenlerin sayıları veriliyor. Sitedeki verilerle, nüfusa oranla salgının ülkelere göre yayılım ölçüleri izlenebiliyor.

Küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sıralamasında 1. sırada Belçika görünüyor. Belçika'da; San Marino, Peru, İtalya, İspanya, Andorra, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Slovenya, Birleşik Krallık izliyor.

83 milyon nüfuslu Türkiye, demografik veriler dikkate alındığında 1 milyon 982 bin 90 vaka ile dünyada 54., 17 bin 610 ölüm ile 75. sırada bulunuyor.

Sadece tanı ve can kaybı sayılarının dikkate alındığı nispi olmayan mutlak rakamlarda ise Türkiye dünyada vaka sayısında 6'ncı, ölüm sayısında da 19'uncu durumda görünüyor.

Vaka sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

ABD

Hindistan

Brezilya

Rusya

Fransa

Türkiye

İtalya

Büyük Britanya

İspanya

Arjantin

Kolombiya

Almanya

Meksika

Polonya

İran

Ölüm sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

ABD

Brezilya

Hindistan

Meksika

Birleşik Krallık

İtalya

Fransa

İran

İspanya

Rusya

Arjantin

Kolombiya

Peru

Güney Afrika

Polonya

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR