Türkiye Suriye'yi vurmaya mı hazırlanıyor?
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bütün havayolu şirketlerine acil kodlu yazı göndererek, “Suriye hava sahasında uçağınız varsa rotasını çevirin” dedi. Talimat Türkiye'nin Suriye'yi vuracağı iddialarını beraberinde getirdi.
GÜNDEM , 10 Ekim 2012 Çarşamba, 19:37
Türkiye Suriye'yi vurmaya mı hazırlanıyor?

Suriye ile Türkiye arasında gerginlik gün geçtikçe artarken Türk Sivil Havacılığı’ndan acil kodlu şok bir talimat geldi. Dış İşleri Bakanlığı’nın isteğini bütün havayolu şirketlerine duyuran SHGM, Suriye rotasında uçan uçakların yere indirilmesini istedi.

Bu önemli karar bugün akşam saatlerinde Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Türk Hava Yolları ve diğer özel havayolu şirketlerine duyuruldu.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği TÖSHİD de bir uyarı ile bütün havayolu şirketlerini konu hakkında bilgilendirdi. TÖSHİD’den gönderilen uyarı yazısında, SHGM talimatı gereği, “Suriyeye uçan uçağınız varsa yere inme zorunluluğu var bu rotada varsa uçağınız rotasını çevirin” ifadeleri kullanıldı.

Bilindiği gibi Türk Hava Yolları geçtiğimiz aylarda Suriye'ye yaptığı bütün uçuşları durdurma kararı almıştı. Türkiye'den Suriye'ye uçan başka özel havayolu şirketi bulunmuyor. Ancak Türk şirketler Suriye hava sahasını üst geçiş için kullanıyor.

'TÜRKİYE VURMAYA HAZIRLANIYOR'

SHGM'nin şok eden talimatı, Türk Hava Kuvvetleri'nin Suriye'ye yönelik bir hava operasyonu başlatacağı şeklinde yorumlandı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan savaş muhabiri Sedat Aral, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından, Türkiye'nin Suriye'ye hava harekatı düzenleyeceği iddiasında bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR