Twitter'e girmek için bunu yapanlara kötü haber
Google’ın yazılım mühendisi Steven Carstensen, ‘zehirleme’ yöntemiyle Türkiye’deki internet servis sağlayıcıları şirketlerinin Google DNS kimliği altında gizlendiklerini iddia etti.
GÜNDEM , 02 Nisan 2014 Çarşamba, 12:19
Twitter'e girmek için bunu yapanlara kötü haber

İnternet kullanıcılarının Twitter ve YouTube yasağını aşmak için kullandığı Google DNS’lerinin (Alan Adı Sunucusu) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellenmesinden sonra ‘zehirleme’ tartışmaları gündeme geldi. Google’ın resmi bloğundan açıklama yapan şirketin yazılım mühendisi Steven Carstensen, ‘zehirleme’ yöntemiyle Türkiye’deki internet servis sağlayıcıları şirketlerinin Google DNS kimliği altında gizlendiklerini iddia etti.

ÖNÜ KESİLİYOR

Carstensen, “Muhtemelen kullanıcıları izleyebilmek amacıyla Google DNS kimliği altında gizleniyor. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ve ekibimizin yaptığı araştırma sonucu Google DNS’in önünün kesilmeye çalışıldığını doğruladık” şeklinde konuştu. Konu hakkında bir örnek paylaşan Carstensen, “Telefon rehberindeki isimlere müdahele edildiğini düşünün. Bu müdaheleden sonra rehberdeki isimler aynı kalıyor. Ancak numaraların hepsi değiştirilmiş oluyor. Başka bir deyişle aslında aramak istediğiniz kişiyi arayamamıyorsunuz” dedi.

KULLANICILAR İZLENİYOR

Google’ın dünya çapında kullanılan ‘8.8.8.8’ ve ‘8.8.4.4’ DNS sunucuları, Türkiye’deki Twitter yasağını aşmak isteyen kullanıcılar arasında da yaygınlaşmıştı. Ancak bu DNS’ler, 22 Mart‘ta engellenmişti. Bu uygulamayla Google DNS’leriyle internete bağlanmak isteyen kullanıcılar, internet servis sağlayıcılar tarafından kendi DNS adreslerine bağlanmasını sağlıyor. Başka bir deyişle kullanıcılar, Google DNS ile internete bağlandığını sanırken, aslında internet servis sağlayıcılar üzerinden internete bağlanıyor. Bu da kullanıcıların izni olmadan internet trafik bilgilerinin izlenebilmesini ve kaydedilmesini sağlıyor.
Yasal çerçevede hareket ediyoruz

TÜRKİYE’deki internet servis sağlayıcı şirketlerden alınan bilgilerde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) düzenlemelerine uyulduğu belirtildi. Bu çerçevede DNS adreslerine yönelik bir çalışma yapılmadığını kaydeden şirketler, konu hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR