Twitter kullanıcısına 1.2 milyon lira ceza!
Günümüzde borsadan kripto paraya çeşitli alanlara yatırım yapanlar bu konuda paylaşımlar yapan ve yüksek takipçi kitlesi bulunan Twitter hesaplarını takip ediyor, Telegram gruplarına katılıyor. Tabi, bunu kötüye kullanmak isteyenlerde oluyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Twitter'dan yatırımcıları yönlendirerek haksız kazanç elde etmeye çalışanlara karşı sıkı bir denetim başlattı.
TEKNOLOJİ , 19 Haziran 2020 Cuma, 16:23
Twitter kullanıcısına 1.2 milyon lira ceza!

SPK'dan Twitter kullanıcısına 1.2 milyon lira ceza!

Bu kapsamda dün yayınlanan SPK bülteninde, Twitter üzerinden yatırımcıları yönlendiren bir kişiye 1 milyon 175 bin 29 lira idari para cezası verildiği açıklandı. HaberTürk tarafından paylaşılan bilgilere göre, @derinhisse hesabının sahibi Ö. T. takipçilerine RYSAS hisselerini almalarını veya tutmalarını tavsiye ettikten hemen sonra satış işlemi gerçekleştirdi.

Verilen para cezası SPK'nın manipülasyon ile mücadele karşısındaki ciddiyetini gözler önüne seriyor. Uzmanlar bu ceza sonrasında benzer şekilde takipçilerini yanlış yönlendirmeye çalışan kişilerin bir korku içerisine girdiğini belirtiyor.

'Piyasa Dolandırıcılığı' ve 'İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Suçu' kapsamında 2019 yılında 158 kişi hakkında işlem yasağı tedbiri uygulandı. 159 kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu ve 72 kişi hakkında toplam 24 milyon 102 bin 387 TL tutarında idari para cezası tesis edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR