Üç ülkeden kritik karar
Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail'in, Doğu Akdeniz'de Eylül ayının ikinci haftasında gerçek mermilerle büyük bir hava tatbikatı yapacağı bildirildi.
DÜNYA , 19 Ağustos 2013 Pazartesi, 16:44
Üç ülkeden kritik karar

Rum haber kaynakları tatbikatın, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin (MEB) korunması senaryosunu içereceğini haber verirken böylelikle de Rusların, Baf'taki "Andreas Papandreu Hava Üssünü" kullanma taleplerinin de yeniden gündeme geleceğini aktardı.

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail'in, şimdiye kadar bölgede yapılan en büyük ortak hava tatbikatını gerçekleştireceklerini öne süren Rum basını, Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun, tatbikatla ilgili bilgileri teyit ettiğini kaydetti.

Tatbikat temel senaryosunun, üç ülkenin hava sahaları arasında, operasyonel bir ortamda köprü kurulması olduğunu anlatan Rum Simerini gazetesi, tatbikatın büyük bir kısmının, Girit'in güneyinden, 10–11 ve 12 numaralı parsellere kadar olan bölgede icra edileceğini belirtti. Haberde, tatbikatın, Yunan ve İsrail savaş uçaklarının havada ikmal yapmasını da içereceği ifade edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR