Ukrayna: Tüm taraflar yeni ateşkes konusunda bitiş çizgisine vardı
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Donbass'ta 'Paskalya ateşkesi' üzerinde anlaşmak konusunda tüm tarafların bitiş çizgisine vardığını söyledi.
DÜNYA , 26 Nisan 2021 Pazartesi, 15:16
Ukrayna: Tüm taraflar yeni ateşkes konusunda bitiş çizgisine vardı

Gazetecilere konuşan Zelenskiy, Donbass'ta Paskalya dolayısıyla uygulanan ateşkese nasıl ulaşılacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy, "Bu anlaşmaya ulaşmak konusunda bitiş çizgisine vardığımızı düşünüyorum. Üçlü temas grubu toplantısı, öncelikle de güvenliğe yönelik altgrubun toplantısı yarın gerçekleşecek, devamı da olacak. Bana kalırsa tüm taraflar zaten her şey üzerinde anlaştı, ancak anlaşmanın belge olarak nasıl formüle edileceği üzerinde anlamış değiller. Paskalya'da ateş açılmamasını, can kaybı olmamasını umuyoruz. Bunun için her şey yapılıyor" ifadelerini kullandı.

'Putin görüşmek istediğini teyit etti'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Donbass'ta görüşme teklif ettiğini hatırlatan Zelenskiy, şunları söyledi:

"Rusya Devlet Başkanı görüşmek istediğini teyit etti ancak Moskova'da görüşmeyi önerdi. Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak'a, Devlet Başkanı Putin'in ofisiyle temas kurması ve birlikte ortak bir anlayışa varmaları, görüşebileceğimiz tarih, yer veya kenti belirlemeleri için talimat verdim".

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR