Uludağ'da hayatını kaybeden Mert Alpaslan'a son veda...
Uludağ'da zirveye doğru yürüyüş yaparken kaybolmasından 17 gün sonra cansız bedenine ulaşılan Mert Alpaslan (31), son yolculuğuna uğurlandı.
BURSA , 19 Aralık 2019 Perşembe, 17:10
Uludağ'da hayatını kaybeden Mert Alpaslan'a son veda...

Alpaslan için Büyükçekmece Kuba Camisi'nde ikindi vakti cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Mert Alpaslan'ın annesi Zümrüt, babası Mehmet Ali ve eşi Burcu Alpaslan ile yakınları, arkadaşları, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı Murat Çelik ve vatandaşlar katıldı.

Aile üyeleri, burada taziyeleri kabul etti.

"DAHA İLK GECE OLMUŞ"

Mert Alpaslan'ın halası Sedef Sayar, "Kimse böyle bir acı ile sınansın istemem. Daha ilk gece olmuş. Herkes elinden geleni yaptı. Mücadele etmişler ama olmadı. Dediğim gibi bizimle umudumuzu, acımızı paylaşan herkese minnettarız. Herkes hakkını helal etsin. Acımız çok büyük, iki tane pırıl pırıl evladımızı veriyoruz. Bence hem bizim hem ülke için çok değerli iki tane pırıl pırıl çocuk. Kader diyelim. Özenle haber yapan, verdikleri haberlere dikkat eden basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum.

"YAŞAM DOLUYDU"

Arama kurtarma çalışmalarında herkesin elinden geleni yaptığını ifade eden Sayar, "ilk gece zaten ne olmuşsa olmuş. Onlar da mücadele etmişler. Naaşlarının bulunduğu yerler bile çok sarp yerlerdi. Onları toparlamak bile zaman aldı. Herkesin elinden geleni yaptığına, maddi ve manevi olarak yanımızda oldular. Mekatronik bitirmişti, sonra İTÜ'ye girdi. Ona devam ediyordu. Mert harika bir çocuktu, pırıl pırıl bir çocuktu, harikaydı tek kelimeyle. Yaşam doluydu, çok iyi bir insandı, devrimciydi, bir tanemizdi. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak hayatımızda" dedi.

Alpaslan'ın cenazesi, kılınan namazın ardından Büyükçekmece Yeni Mezarlığı'na defnedildi.

- Olay

İstanbul'dan Bursa'ya 1 Aralık Pazar günü gelen ve araçlarını Uludağ Jandarma Karakolu'nun yanına park ettikten sonra zirve istikametine yürümeye başlayan arkadaşlar Mert Alpaslan ve Efe Sarp (37), bir süre sonra yoğun sis nedeniyle kaybolmuş, ihbar üzerine arama çalışması başlatılmıştı.

Uludağ'ın kuzeybatı yamaçlarındaki Küreklidere mevkisinde 2 Aralık'tan itibaren aralıksız yürütülen çalışmalarda önce Sarp'a ait mont, bere ve anahtarlar, daha sonra ise 2 baton (dağcıların kullandığı yürüyüş sopası) bulunmuştu.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Jandarma Asayiş, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve bazı sivil arama kurtarma ekiplerinin de katıldığı aramaların 17'nci gününde, dün sabah erken saatlerde ekipler Kestel ilçesi Derekızık Mahallesi'nden hareket etmiş, montun bulunduğu Küreklidere Vadisi'nde çalışmalarını yoğunlaştırmıştı.

Jandarma keşif uçağı ve 2 helikopterle havadan destek sağlanan aramalar sırasında ekipler, cansız bir beden bulmuştu. Dağın kuzey yamaçlarında, montun bulunduğu bölgeye yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki bu cesedin üzerinden Efe Sarp'a ait kimlik çıkmıştı.

Çalışmalarını aynı bölgede yoğun şekilde sürdüren ekipler, yaklaşık 3 saat sonra 1 kilometre uzakta bir ceset daha bulmuştu.

Bursa Adli Tıp Kurumu morguna getirilen iki cesetten birinin Efe Sarp'a, diğerinin Mert Alpaslan'a ait olduğu teşhis edilmiş, ölüm nedenleri ise "ısı kaybına bağlı hipotermi" olarak açıklanmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR