Uludağ Üniversitesi 'küçük bir şehir' olacak
Uludağ Üniversitesi’nde (UÜ) yaklaşık 45 bin öğrenciye hizmet verilen Görükle Yerleşkesi, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için lojmanların yanı sıra çeşitli sosyal donatıların bulunacağı "küçük bir yerleşim birimi"ne dönüştürülecek.
BURSA , 02 Mayıs 2015 Cumartesi, 09:20
Uludağ Üniversitesi 'küçük bir şehir' olacak
Görevine bir ay önce başlayan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversitenin fiziksel imkanlarının iyileştirilmesinin, yapılması gerekenlerin başında geldiğini söyledi. Eğitimde başarıyı yakalama hedefi doğrultusunda fiziksel imkanları iyileştirmek için devletin imkanlarını zorlayacaklarını, bunun dışında da yap-işlet-devret yöntemini benimseyeceklerini ifade eden Ulcay, şöyle konuştu:

YAŞAM MERKEZİ YAPILACAK

"Öğrencilerimizin bir yaşam merkezi yok. İçinde öğrenci topluluklarının konuşlandığı, etkinliklerini gerçekleştirdikleri, birçok salonların, sinema, tiyatro, bowling salonlarının bulunduğu bir merkez olmalı. Burası, hastaneye gelenlerle 55 bine yakın nüfusa sahip, Anadolu'daki birçok şehir merkezinden büyük. Dolayısıyla kişiler burada vakitlerinin ciddi bir bölümünü geçiriyor ama temel ihtiyaçlarını karşılayacak altyapı yok. Bir öğrenci yaşam merkezi ve etrafında cadde oluşturma niyetimiz var. Burada market, kuaför, terzi, berber, kafeler olacak”LOJMANLAR OLACAK

“Kişilerin zorunlu olarak dışarıya çıkma ihtiyacını engellememiz lazım. Fedakarca çalışacak hocalara, doktora talebelerine ihtiyacımız var. Bu yüzden, yüksek lisans ve doktora talebelerine kampusta ev vermemiz lazım. Şehirden buraya gelip, gece gitmeyecek. Bekar ise bir stüdyo dairede, evli ise yemek ve yatak odası, çocuklu ise birden fazla yatak odası olan lojmanlar yapmamız lazım. Önümüzdeki 4 yıl içinde 40 yıllık bir üniversiteye yakışır bir rektörlük binası yapıp, sevk ve idare merkezini de oluşturmak istiyoruz.” 

FAKÜLTELER MERKEZE

“Bir kampus üniversiteyiz, mümkün olduğu kadar fakültelerimizi bu kampusun içinde toparlamamız lazım. Emekli olan öğretim üyelerinin, mezun öğrencilerimizin bir lokali olmalı. Ciddi bir otopark problemi de var. Yaşam merkezini otoparkın üstüne, otoparklarımızı yerin altına doğru yap-işlet-devret modeliyle yapacağız. Hedefimiz, 4 yıl içinde 5 bin araç kapasiteli bir yeraltı otoparkı yapmak."

HAVADAN FOTOĞRAFLAR ÇEKİLİYOR

Projelerin fizibilite etütlerine başladıklarını, anlaştıkları mimari grubun, yerleşkenin havadan fotoğraflarını çekmeye başladığını dile getiren Rektör Ulcay, "Düşünülen tüm değişiklikler, ihtiyaç analizleri yapılarak 'üç boyutlu render'lar ile yerlerine yerleştirilecek. Bunu yaz sonuna kadar bitirmek istiyoruz. Daha sonra da bu haliyle öğretim üyeleri, çalışanlar ve öğrencilerimizin eleştirilerine sunmak istiyoruz. Tüm plan ve ihaleleri bir yıl içinde bitirmek, arkasından da üç yıl boyunca burayı bir şantiye alanına çevirmek gibi bir niyetimiz var" şeklinde konuştu. Lisansüstü eğitim öğrencileri için başta 500 lojman inşa etmeyi planladıklarına değinen Ulcay, böylece akademik başarılarının artacağını da sözlerine     ekledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR