Uludağ Üniversitesi'nde 200'üncü karaciğer nakli
Organ nakli alanında Türkiye'nin saygın kurumları arasında yer alan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, geçen hafta 200'üncü karaciğer naklini gerçekleştirdi.
BURSA , 25 Mayıs 2017 Perşembe, 12:54
Uludağ Üniversitesi'nde 200'üncü karaciğer nakli

İlk karaciğer naklini 2007 Aralık ayında yapan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, 200'ncü nakli de 39 yaşındaki Zekiye Sayan isimli hastaya yaptı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ekrem Kaya, hastanın kızı Gamze Sayan'dan alınan karaciğerin naklini başarı ile gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Büyük bir ekiple bu tür organ nakil operasyonun yapıldığına dikkat çeken Kaya, UÜ Tıp Fakültesi'nin AB standartlarında nakiller yaptığını, kısa vadede hedeflerinin kalp, pankreas ve akciğer nakli olduğunu söyledi. Yapılan nakillerin yüzde 70 kadavra, yüzde 30 canlı bağışçıdan gerçekleştiğine değinen Kaya, Bursa basınının bu konuya gösterdiği özel ilgi ve Sağlık Müdürlüğünün özverili çabaları ile AB standartlarında kadavradan bağış alabildiklerini vurguladı.

Nakilden sonra ilk bir yıl için yüzde 90, ilk beş yıl için yüzde 70'in üzerinde hastaların yaşadığını söyleyen Kaya, sadece Bursa'ya değil 6 milyonluk bir nüfusa hizmet verdiklerini kaydetti.

BÖBREK NAKLİNDE 1000'E AZ KALDI

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin ilk 1988 yılında organ nakli yaptığını belirten Başhekim Doç. Dr. Yakup Canıtez de, rakamlar kadar yapılan işin kalitesinin ve yaşam oranının yüksekliğinin kendileri için daha değerli olduğunu anlattı.

Böbrek naklinde 1000'e yaklaşmak üzere olduklarını ifade eden Canıtez, önümüzdeki yıllar içerisinde sadece organ nakillerine hizmet veren bir klinik açacaklarını belirtti. Organ naklinin sadece cerrahiden ibaret olmadığını anlatan Canıtez, labaratuvarından temel bilimlere kadar çok büyük bir ekibin bu işin görünmez kahramanları olduğunu ve Uludağ Üniversitesi'ne bu başarıyı yaşatan tüm ekibe minnettar olduğunu dile getirdi. Uzun yıllar boyunca elde edilen birikimlerin organ nakli için çok değerli bir alt yapı olduğuna dikkat çeken Canıtez, organ nakli ekibinde yer almanın büyük bir özveri istediğini söyledi.

Yaklaşık on yıldır karaciğeri ile ilgili sağlık sorunu yaşadığını belirten Zekiye Sayan, artık hastalığında son noktaya geldiğini ve kızı Gamze Sayan' karaciğerinden bağış yapmasıyla yeniden yaşama tutunduğunu söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR